Aplikacje IoT mogą pomóc w walce ze smogiem

Zdaniem ekspertów Orange Polska w walce ze smogiem przydatne mogą okazać się inteligentne sensory montowane np. na latarniach miejskich. Pozyskiwane w ten sposób dane dostarczą wiarygodnych informacji o jakości powietrza i ułatwią lokalizowanie źródeł zanieczyszczeń. To ma być tańsza alternatywa względem budowania nowych stacji pomiarowych.

Posłuchaj
00:00

Choć tego typu rozwiązania nie są w stanie ich całkiem zastąpić, to są szansą dla tych gmin, które chcą badać powietrze w swoim regionie, a nie stać ich na inwestycje we własną stację. Dziś wiedzę o zanieczyszczeniu powietrza czerpiemy z konkretnych miejsc, gdzie zostały umieszczone stacje badawcze.

Brakuje nam wiedzy obszarowej, którą mogą dostarczyć inteligentne czujniki IoT. Można je wykorzystywać do lokalizowania miejsc, które są największym generatorem pyłów i metali ciężkich. Informacje te można połączyć dodatkowo z danymi pogodowymi, jak siła wiatru, temperatura czy ciśnienie, co pozwoli prognozować zanieczyszczenie powietrza.

Powiązane treści
Warsztaty Smart IoT w Gdańsku wraz z Microchipem
Przegląd standardów łączności bezprzewodowej dla IoT
Projektowanie aplikacji IoT - jaka aparatura pomiarowa jest niezbędna?
S2-LP - efektywna komunikacja bezprzewodowa dla IoT
Tegoroczna Electronica upłynęła pod znakiem IoT
IoT po dwóch latach rewolucji
Zasilanie energią wolnodostępną modułów komunikacji bezprzewodowej w IoT
Warsztaty Smart IoT - pierwszy raz z Microchipem
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów