ARM wzmacnia pozycję na rynku HPC poprzez zakup firmy Allinea

| Gospodarka Artykuły

ARM Holdings przejął Allinea Software z Kalifornii, czołowego dostawcę aplikacji do systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC), co rozszerza zakres zastosowań narzędzi deweloperskich brytyjskiej firmy na rynki HPC, uczenia maszynowego i analityki danych. Allinea wytwarza narzędzia deweloperskie oraz analiz wydajności potrzebne do optymalizacji sprawności pracy oprogramowania w systemach HPC. Jej narzędzia stosowane są w 20 z 25 najszybszych superkomputerów na świecie.

ARM wzmacnia pozycję na rynku HPC poprzez zakup firmy Allinea

Do głównych klientów firmy Allinea zalicza się Departament Energii USA, NASA oraz uniwersytety i państwowe laboratoria wykorzystujące superkomputery na co dzień. Narzędzia Allinei pozwalają programistom zajmować się systemami złożonymi z setek, tysięcy, a nawet setek tysięcy rdzeni. Do takich narzędzi należą m.in. debuggery aplikacji, analizatory wydajności czy narzędzia do różnych analiz przeznaczone dla właścicieli, użytkowników i administratorów systemu.

Zakup Allinei wpisuje się w strategię rozwoju ARM w obrębie superkomputerów i systemów HPC. Niedawno Fujitsu zdecydowało się wykorzystać 64-bitowe procesory ARMv8-A w miejsce Xeonów Intela do zbudowania superkomputera Post K, docelowo najszybszego superkomputera świata, który ma być uruchomiony za trzy lata i ma mieć moc obliczeniową 1000 PFLOPS-ów (1 Exa FLOPS-a).

Obecnie systemy i serwery stają się coraz bardziej złożone, przez co programiści stają przed nowymi wyzwaniami. Muszą oni mieć do dyspozycji zaawansowane narzędzia pozwalające utrzymać roboczą sprawność działania niezależnie od skali i wielości urządzeń obliczeniowych.

Na zdjęciu - K computer Fujitsu - poprzednik superkomputera Post K bazujący na procesorach Fujitsu SPARC64.

Zobacz również