wersja mobilna
Online: 490 Czwartek, 2018.06.21

Biznes

ARM wzmacnia pozycję na rynku HPC poprzez zakup firmy Allinea

piątek, 13 stycznia 2017 12:52

ARM Holdings przejął Allinea Software z Kalifornii, czołowego dostawcę aplikacji do systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC), co rozszerza zakres zastosowań narzędzi deweloperskich brytyjskiej firmy na rynki HPC, uczenia maszynowego i analityki danych. Allinea wytwarza narzędzia deweloperskie oraz analiz wydajności potrzebne do optymalizacji sprawności pracy oprogramowania w systemach HPC. Jej narzędzia stosowane są w 20 z 25 najszybszych superkomputerów na świecie.

Do głównych klientów firmy Allinea zalicza się Departament Energii USA, NASA oraz uniwersytety i państwowe laboratoria wykorzystujące superkomputery na co dzień. Narzędzia Allinei pozwalają programistom zajmować się systemami złożonymi z setek, tysięcy, a nawet setek tysięcy rdzeni. Do takich narzędzi należą m.in. debuggery aplikacji, analizatory wydajności czy narzędzia do różnych analiz przeznaczone dla właścicieli, użytkowników i administratorów systemu.

Zakup Allinei wpisuje się w strategię rozwoju ARM w obrębie superkomputerów i systemów HPC. Niedawno Fujitsu zdecydowało się wykorzystać 64-bitowe procesory ARMv8-A w miejsce Xeonów Intela do zbudowania superkomputera Post K, docelowo najszybszego superkomputera świata, który ma być uruchomiony za trzy lata i ma mieć moc obliczeniową 1000 PFLOPS-ów (1 Exa FLOPS-a).

Obecnie systemy i serwery stają się coraz bardziej złożone, przez co programiści stają przed nowymi wyzwaniami. Muszą oni mieć do dyspozycji zaawansowane narzędzia pozwalające utrzymać roboczą sprawność działania niezależnie od skali i wielości urządzeń obliczeniowych.

Na zdjęciu - K computer Fujitsu - poprzednik superkomputera Post K bazujący na procesorach Fujitsu SPARC64.

 

World News 24h

czwartek, 21 czerwca 2018 14:02

Tesla is suing a former employee for allegedly illegally exporting gigabytes of confidential data, according to a lawsuit filed Wednesday in Nevada. The electric car maker said it is only beginning to understand all of former process technician Martin Tripp's allegedly illegal activity. The suit said, Tripp "has thus far admitted to writing software that hacked Tesla's manufacturing operating system and to transferring several gigabytes of Tesla data to outside entities." The data include "dozens of confidential photographs and a video of Tesla's manufacturing systems." In addition to that, Tesla alleges Tripp wrote computer code to periodically export Tesla's data to people outside the company. Furthermore, the suit alleges that Tripp made false statements to the media.

więcej na: www.cnbc.com