Zakupy sprzętu do produkcji paneli AMOLED osiągną w 2017 roku rekordowy poziom

| Gospodarka Artykuły

Według światowego lidera w zakresie analityki rynkowej IHS Markit, przemysł płaskich wyświetlaczy (FPD - flat-panel display) znajduje się obecnie w historycznej fazie odpowiadającej niejako grzbietowi fali odwzorowującej liczbę nowo powstających fabryk mających wytwarzać wyświetlacze typu AMOLED. Oznacza to tym samym osiągnięcie w roku 2017 szczytu sprzedaży sprzętu do produkcji ekranów AMOLED. IHS przewiduje, że sprzedaż ta osiągnie wartość 9,5 mld dolarów, a łącznie w latach 2016-2018 ma to być 23 mld dolarów.

Zakupy sprzętu do produkcji paneli AMOLED osiągną w 2017 roku rekordowy poziom

Według IHS Markit sprzęt wykorzystywany do produkcji paneli TFT będzie w 2017 r. odpowiadał za 47% całego rynku w 2017 roku i jego sprzedaż przyniesie przychody o wartości 4,4 mld dolarów. W bieżącym roku narzędzia do osadzania i enkapsulacji organicznych warstw emisyjnych dadzą rekordowe przychody w wysokości odpowiednio 2,2 oraz 1,2 mld dolarów.

Rynek wysokiej jakości urządzeń do osadzania warstw AMOLED zdominowany jest przez firmę Canon Tokki - w 2016 r. firma ta obejmowała ponad połowę tego rynku. Zdaniem IHS, co najmniej pięciu innych dostawców tego typu sprzętu produkcyjnego będzie chciało skorzystać na tegorocznym szczycie zapotrzebowania, jednak najprawdopodobniej Canon Tokki w 2017 roku jeszcze zwiększy swoje rynkowe udziały.

źródło: IHS

Zobacz również