Niewystarczający poziom bezpieczeństwa polskich systemów przemysłowych

Bezpieczeństwo systemów przemysłowych to problem dostrzegany przez krajowe firmy od niedawna, przy czym według ekspertów PricewaterhouseCoopers aż 96% dużych i średnich firm w Polsce doświadczyło w ciągu ostatniego roku ponad 50 incydentów naruszających bezpieczeństwo informacji. Jest to skutek tego, że od kilku lat stopniowo dochodzi w Polsce do integracji obszaru produkcji i IT.

Posłuchaj
00:00

Bezpieczeństwo systemów przemysłowychDane z systemów przemysłowych są przekazywane do systemów informatycznych, gdzie analizowane są pod różnymi kątami, np. w celu optymalizacji produkcji, a co za tym idzie kosztów. W odróżnieniu od świata IT bezpieczeństwo systemów używanych w produkcji jest około 5-10 lat opóźnione w stosunku do systemów informatycznych, które są stosowane w biznesie. Systemy produkcyjne mają bardzo długi cykl życia, potrafią pracować nawet 15 lat bez wprowadzania modyfikacji i przez to są podatne na ataki.

Niepokojące jest to, że część firm nie zauważa skutków cyberataków, albo nie jest w stanie oszacować związanych z takimi zdarzeniami strat. Budżety większości przedsiębiorców, które przeznacza się na zabezpieczenia, są za małe, by skutecznie bronić się przed niepożądaną ingerencją. Specjalistyczne rozwiązania chroniące przed cyberatakami ma jedynie 26% firm, co pokazuje, że w temacie bezpieczeństwa produkcji mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Powiązane treści
PUF - Physically Unclonable Function - zapewni bezpieczeństwo IoT
Poziom zabezpieczeń produktów IoT wciąż zbyt niski
Bezpieczeństwo użytkownika układów elektronicznych
Cisco inwestuje w specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Polska będzie miała więcej specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa i kryptologii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów