wersja mobilna
Online: 412 Sobota, 2017.11.18

Biznes

Niewystarczający poziom bezpieczeństwa polskich systemów przemysłowych

środa, 05 kwietnia 2017 12:59

Bezpieczeństwo systemów przemysłowych to problem dostrzegany przez krajowe firmy od niedawna, przy czym według ekspertów PricewaterhouseCoopers aż 96% dużych i średnich firm w Polsce doświadczyło w ciągu ostatniego roku ponad 50 incydentów naruszających bezpieczeństwo informacji. Jest to skutek tego, że od kilku lat stopniowo dochodzi w Polsce do integracji obszaru produkcji i IT.

Bezpieczeństwo systemów przemysłowychDane z systemów przemysłowych są przekazywane do systemów informatycznych, gdzie analizowane są pod różnymi kątami, np. w celu optymalizacji produkcji, a co za tym idzie kosztów. W odróżnieniu od świata IT bezpieczeństwo systemów używanych w produkcji jest około 5-10 lat opóźnione w stosunku do systemów informatycznych, które są stosowane w biznesie. Systemy produkcyjne mają bardzo długi cykl życia, potrafią pracować nawet 15 lat bez wprowadzania modyfikacji i przez to są podatne na ataki.

Niepokojące jest to, że część firm nie zauważa skutków cyberataków, albo nie jest w stanie oszacować związanych z takimi zdarzeniami strat. Budżety większości przedsiębiorców, które przeznacza się na zabezpieczenia, są za małe, by skutecznie bronić się przed niepożądaną ingerencją. Specjalistyczne rozwiązania chroniące przed cyberatakami ma jedynie 26% firm, co pokazuje, że w temacie bezpieczeństwa produkcji mamy jeszcze wiele do zrobienia.

 

World News 24h

piątek, 17 listopada 2017 19:54

MediaTek's sales revenue decreased by more than 18 percent in 3Q17 compared with a year before as it was overtaken by Nvidia in a fabless chip company ranking from market research firm TrendForce Corp. MediaTek's year-on-year revenue dropped by 18.8 percent while Qualcomm recorded revenue growth. Both companies play in the smartphone market. Although MediaTek introduced the P23 and P30 processors in response to the demand in high-end smartphone market Qualcomm is moving to 14nm process technology and is highly competitive on price. As a result, MediaTek experienced a drop in smartphone chip shipments, TrendForce said.

więcej na: www.eenewseurope.com