Laser European XFEL rozpoczął pracę
| Gospodarka ArtykułyW Hamburgu został oficjalnie uruchomiony rentgenowski laser pracujący na swobodnych elektronach - European XFEL - European X-ray Free Electron Laser. Uroczyste oddanie obiektu do użytku odbyło się 1 września. Laser zbudowany na terenie ośrodka badawczego DESY (Deutsches Eletronen Synchroton) to najpotężniejsze urządzenie badawcze tego typu na świecie. W jego budowę zaangażowanych było 11 krajów europejskich, w tym Polska. Wkład naszego kraju do budżetu XFEL wynosi blisko 29 mln euro. Całkowity koszt projektu wyniósł 1,5 mld euro.
Polskie prace przy budowie lasera koordynowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
- Praca nad projektem European XFEL jest dla Polaków bardzo dużym sukcesem. Nie był to projekt prosty, byliśmy zaangażowani w konstrukcję jednego z najbardziej wyrafinowanych technicznie urządzeń naukowych na świecie. Byliśmy odpowiedzialni za wysoce skomplikowane urządzenia - i byliśmy w stanie je wykonać - powiedział dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek.
W urządzeniu i niezbędnej do jego działania infrastrukturze znajdują się elementy stworzone przez grupy badawcze z Krakowa, Wrocławia i Warszawy.
Laser European XFEL zbudowany został w technologii nadprzewodzącej TESLA - Teraelectronovolt Energy Superconducting Linear Accelerator. Przewyższa konwencjonalne lasery jasnością i krótkim czasem trwania impulsu oraz możliwością strojenia w szerokim zakresie długości fali. Może 27 tysięcy razy na sekundę generować ultrakrótkie impulsy świetlne o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego.
źródło: naukawpolsce.pap.pl