Laser European XFEL rozpoczął pracę

W Hamburgu został oficjalnie uruchomiony rentgenowski laser pracujący na swobodnych elektronach - European XFEL - European X-ray Free Electron Laser. Uroczyste oddanie obiektu do użytku odbyło się 1 września. Laser zbudowany na terenie ośrodka badawczego DESY (Deutsches Eletronen Synchroton) to najpotężniejsze urządzenie badawcze tego typu na świecie. W jego budowę zaangażowanych było 11 krajów europejskich, w tym Polska. Wkład naszego kraju do budżetu XFEL wynosi blisko 29 mln euro. Całkowity koszt projektu wyniósł 1,5 mld euro.

Posłuchaj
00:00

Polskie prace przy budowie lasera koordynowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
- Praca nad projektem European XFEL jest dla Polaków bardzo dużym sukcesem. Nie był to projekt prosty, byliśmy zaangażowani w konstrukcję jednego z najbardziej wyrafinowanych technicznie urządzeń naukowych na świecie. Byliśmy odpowiedzialni za wysoce skomplikowane urządzenia - i byliśmy w stanie je wykonać -  powiedział dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek.
W urządzeniu i niezbędnej do jego działania infrastrukturze znajdują się elementy stworzone przez grupy badawcze z Krakowa, Wrocławia i Warszawy.

Laser European XFEL zbudowany został w technologii nadprzewodzącej TESLA - Teraelectronovolt Energy Superconducting Linear Accelerator. Przewyższa konwencjonalne lasery jasnością i krótkim czasem trwania impulsu oraz możliwością strojenia w szerokim zakresie długości fali. Może 27 tysięcy razy na sekundę generować ultrakrótkie impulsy świetlne o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Polska część lasera XFEL prawie gotowa
W europejskim gigalaserze XFEL uruchomiono polskie urządzenia
Polski wkład w budowę największego europejskiego lasera XFEL
Polacy uczestniczą w budowie największego na świecie lasera XFEL
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Jednolity rynek pamięci to już przeszłość
Pomiary
Rynek metrologii i inspekcji półprzewodników przyspiesza: AI i zaawansowane pakowanie napędzają wzrost do ponad 18 mld USD
Komponenty
Foxconn zbuduje w Polsce fabrykę półprzewodników
Zasilanie
Przyszłość infrastruktury AI i elektromobilności - rynek power SiC osiągnie 11 mld dolarów do 2031 roku
Elektromechanika
Vertiv sfinalizował przejęcie ThermoKey, wzmacniając ofertę chłodzenia dla centrów danych AI
Mikrokontrolery i IoT
Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Czerwiec 2026
Magazyn
Maj 2026
Magazyn
Kwiecień 2026

Mikrokontrolery PIC32CM PL10 - wydajność 32-bitowego rdzenia Arm Cortex-M0+ i odporność na zakłócenia w projektach 5 V

Firma Microchip Technology prezentuje nową rodzinę mikrokontrolerów (MCU) PIC32CM PL10, która wprowadza wydajność 32-bitowych rdzeni Arm® Cortex®-M0+ do systemów zasilanych napięciem 5 V. Dzięki zgodności wyprowadzeń z 8-bitowymi rodzinami układów AVR® Dx, nowa seria stanowi doskonałą propozycję dla inżynierów poszukujących łatwej ścieżki migracji z architektury 8-bitowej na 32-bitową, pozbawionej konieczności poważnego przebudowywania układów zasilania na płycie czy uczenia się od nowa obsługi układów peryferyjnych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów