Energetab 2017. Przewodnik targowy

| Energetab 2017 Artykuły

Energetab to największa ekspozycja w branży energetycznej w Polsce i naszym rejonie Europy, ale także jedno z kilku wydarzeń, które w skali całego roku skupiają w jednym miejscu większość firm, dla których słowo przemysł jest podstawą aktywności - w tym roku Energetab odbędzie się już po raz 30. Tytułowa dla targów energetyka przenika się z wieloma dziedzinami pokrewnymi: automatyką, elektrotechniką i elektroniką. Atutami bielskiej imprezy jest duży teren ekspozycji - ponad 30 tys. m², długa lista wystawców - prawie 700 firm, a także atrakcyjne położenie blisko południowej granicy oraz dużych ośrodków przemysłowych.

Energetab 2017. Przewodnik targowy

We wrześniu tradycyjne publikujemy obszerny przewodnik targowy, w którym zapowiadamy najbliższe imprezy, prezentujemy ciekawe produkty i usługi warte tego, aby je dostrzec w czasie odwiedzania targów. Bezsprzecznie wymienione wydarzenia trwają relatywnie krótko, bo 3-4 dni to nierzadko o wiele za mało, aby wyczerpująco zapoznać się z ekspozycjami i odwiedzić wszystkich znajomych. Konieczny jest szczegółowy plan, do którego nasze publikacje mogą stanowić użyteczny początek.

Aby zrozumieć, czym jest Energetab, trzeba tam pojechać, bo klimat tego spotkania odbiega od atmosfery innych imprez. Wynika to z położenia wśród gór Beskidu Śląskiego i lokalizacji na skraju miasta z dala od zgiełku komunikacyjnego. Większa część ekspozycji zlokalizowana jest w namiotach, spora część to tzw. plenery, a więc stoiska na otwartej powierzchni, które gdzie indziej są incydentem, a tutaj normalną częścią krajobrazu. Powiększa to wrażenie piknikowe, zwłaszcza że co chwila grillowane są kiełbaski i leje się piwo.

Kolejny czynnik to to, że na przestrzeni 30 lat Energetab dorobił się całkiem licznego stałego grona firm. Wiele nazw powtarza się w tych samych miejscach od kilku lat, dużo osób zna się z pracy zawodowej i nierzadko właśnie tu ma jedyną okazję w roku, aby się spotkać na żywo. Takie bliskie związki widać na każdym kroku i są one fundamentem zawieranych kontraktów na cały kolejny rok. Targi mają tym samym znacznie bardziej nieformalny charakter, bez wykładów, seminariów, ale za to z długimi rozmowami w plenerowej atmosferze.

Spojrzenie na listę wystawców

Wybrani wystawcy targów Energetab 2017

Przeglądając listę firm, które wezmą udział w tym roku, widać rosnącą aktywność firm zagranicznych, z czego kilkanaście (14) to przedsiębiorcy z Dalekiego Wschodu. Jest to ważne zjawisko, gdyż do tej pory to my jeździliśmy na Tajwan lub do Hong Kongu szukać dostawców i produktów, a nie tamtejsze firmy do nas.

Proporcje powoli się zmieniają - najwięcej firm z Azji odwiedza targi Światło, a Energetab był przez długi czas poza ich zasięgiem. Dynamika przyrostu wystawców z takich rejonów jest mała, ale jest to sygnał wskazujący na to, że potencjał Energetabu został dostrzeżony w skali ponadkrajowej. Miejsce na targach zostało wyprzedane w połowie sierpnia.

Patrząc na mapy pawilonów z ostatnich lat, plan sytuacyjny i miejsca zajmowane przez duże firmy, widzi się, że Energetab wszedł w fazę dojrzałą, bo liczba namiotów, plenerów oraz generalnie powierzchnia wystawiennicza się ustabilizowała.

Firm kojarzonych z elektroniką w Bielsku było wiele, a dostawców aparatury pomiarowej, elementów elektromechanicznych (m.in. przekaźniki, złącza, obudowy), transformatorów i elementów indukcyjnych, zasilaczy można w większości nazwać stałymi bywalcami. To naturalne, ale oprócz nich na targach pojawiają się dostawcy płytek drukowanych, podzespołów elektronicznych, urządzeń do produkcji elektroniki i to nierzadko od kilku lat.

Trudno o bardziej wymierny dowód na to, jak we współczesnej technice branże, klienci i obszary zainteresowań przenikają się wzajemnie. Na Energetab warto pojechać po to, aby pogłębić swoje relacje z branżą, spotkać się z kolegami i klientami, a także, aby namacalnie zbliżyć się do wielu ciekawych technologii i produktów. W Polsce nie mamy wielu imprez branżowych, które można by traktować jako żelazne pozycje w kalendarzu inżyniera, stąd te opisywane zaliczają się do wydarzeń wręcz obowiązkowych.

Osoby udające się na Energetab zapraszamy do odwiedzenia stoiska redakcji "Elektronika". Znajduje się ono na dolnej kondygnacji hali A (A37) - patrz mapa z planem targów (do pobrania z tabeli "Energetab 2017 na skróty"). Warto też zapoznać się z treścią prezentacji firmowych, w których zapowiadamy to, co będzie pokazywane na tytułowej imprezie i na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Robert Magdziak