Ciągły wzrost wartości układów elektronicznych montowanych w pojazdach

W ciągu kilkunastu lat przeciętna wartość układów elektronicznych montowanych w pojeździe przekroczy połowę całego jego kosztu. Według jednej z prognoz opublikowanych przez Freescale Semiconductor, granica ta przekroczona zostanie w 2030 roku. Znaczenie elektroniki w motoryzacji rośnie bardzo gwałtownie - w 1990 roku układy elektroniczne stanowiły zaledwie 15% kosztu produkcji pojazdu, zaś 20 lat wcześniej jedynie 5%.

Posłuchaj
00:00
Udział wartości układów elektronicznych w koszcie produkcji całego pojazdu

Udział wartości układów elektronicznych w koszcie produkcji całego pojazdu

Na wykresie przedstawiono kolejne etapy rozwoju elektroniki motoryzacyjnej, związane z wprowadzaniem na wyposażenie pojazdów nowych typów systemów. Jednym z pierwszych tego typu rozwiązań były elektroniczne systemy sterowania zapłonem oraz wtryskiem paliwa, umożliwiające znaczną redukcję jego zużycia. Do ich konstrukcji wykorzystywano m.in. mikroprocesory. Pojawiły się również elektroniczne układy kontroli pracą silnika, połączone z czujnikami pozwalającymi monitorować kilkadziesiąt różnych parametrów pracy jednostki napędowej.

Inne znaczące obszary wykorzystania układów elektronicznych to systemy bezpieczeństwa (m.in. poduszki powietrzne, ABS, ESP, systemy radarowe) oraz systemy informacyjno-rozrywkowe. Rosnące zapotrzebowanie na układy elektroniczne wiąże się również z coraz większą popularnością pojazdów z silnikami elektrycznymi oraz hybrydowymi.

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym momentem przełomowym będzie pojawienie się na rynku pojazdów w pełni autonomicznych. Prace techniczne nad takim rozwiązaniami są już bardzo zaawansowane, wciąż brakuje jednak odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie, dopuszczających poruszanie się tego typu konstrukcjami w ruchu drogowym.

Powiązane treści
Siemens prezentuje pierwszy system eHighway w USA
Światowy potentat z branży automotive otworzył w Łodzi Centrum Inżynieryjne Elektroniki
Inteligentne tachografy - nowe otwarcie na rynku elektroniki?
Rośnie rynek wyświetlaczy dla sektora automotive
Autonomiczne pojazdy wielką szansą dla rozwoju elektroniki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów