Do urządzeń mobilnych trafią pierwsze głośniki MEMS

| Gospodarka Artykuły

Wśród podzespołów mikroelektromechanicznych MEMS od wielu lat produkowane są czujniki ciśnienia, akcelerometry, mikrofony i podobne komponenty. Austriacka firma USound chce jeszcze bardziej rozszerzyć katalog dostępnych MEMS-ów i zaoferować miniaturowe głośniki tego typu przeznaczone do wykorzystania w słuchawkach, elektronice noszonej, aplikacjach IoT i podobnych miniaplikacjach elektronicznych, np. w okularach. Specjaliści firmy przekonują, że mimo małych wymiarów głośniki z rodziny Ganymede są w stanie zapewnić relatywnie wierne odtwarzanie dźwięku.

Do urządzeń mobilnych trafią pierwsze głośniki MEMS

Jak wiadomo wielkość membrany głośnika powinna być proporcjonalna do długości fali emitowanego dźwięku. Stąd w systemach kina domowego stosuje się głośniki basowe o średnicy 30-40 cm. Dla elektroniki noszonej, słuchawek i wersji montowanych w okularach, a więc w bezpośredniej bliskości ucha, membrana może być znacznie mniejsza, a dodatkowo jej działanie usprawnia się za pomocą systemów mechanicznej i elektronicznej korekcji charakterystyki przenoszenia. Podobnie jest w przypadku MEMS-ów wytwarzanych przez USound, które mają piezoelektryczny napęd prostokątnej membrany i wykorzystują wbudowany elektroniczny equalizer oraz stożkowy kanał wyrównujący ciśnienie umieszczony w podstawie głośnika.

Zdaniem słuchaczy pierwsze głośniki MEMS mają "cyfrowy" dźwięk i niekoniecznie zapewniają doznania hi-fi, niemniej w wielu aplikacjach wada ta nie wydaje się duża. Z pewnością USound otwiera nowy rozdział w zakresie MEMS-ów w elektronice mobilnej i daje początek nowym rozwiązaniom miniaturowych głośników.

Ilustracja konstrukcji głośnika MEMS