Rynek MEMS nie zwalnia

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Zaskakujące zmiany na liście największych producentów MEMS przynosi nowy raport firmy analitycznej Yole Développement. Po raz pierwszy na czołowym miejscu zestawienia znalazł się Broadcom, wyprzedzając zeszłorocznego lidera - firmę Robert Bosch. Dobra passa firmy to przede wszystkim efekt wzrostu zainteresowania produktami MEMS w.cz. (RF).

Rynek MEMS nie zwalnia

W zestawieniu czołowych dostawców MEMS najwięcej zyskały firmy dostarczające elementy w.cz. jak filtry, rezonatory, oscylatory czy przełączniki antenowe. Za nagłym wzrostem zapotrzebowania na te układy stoi przede wszystkim duża popularność sieci komórkowych w standardzie 4G. Wysoki stopień skomplikowania tych systemów i urządzeń w nich działających przekłada się na wyższe wymagania w zakresie filtracji sygnału. W przyszłości wprowadzenie standardu 5G na szeroką skalę tylko zwiększy zapotrzebowanie na te elementy.

To, jak duży wpływ układy RF mają na całkowity rynek MEMS, obrazuje fakt, że wyłączając tę kategorię, prognozy wzrostu sprzedaży MEMS w latach 2011-2023 wynoszą 9%. Uwzględniając elementy RF, tempo wzrostu w tym okresie ma szansę osiągnąć aż 17,5% w skali rok do roku. Równie ważne segmenty dla MEMS RF to motoryzacyjny, komunikacyjny oraz wojskowy.

W 2017 roku obroty sektora MEMS, czujników i aktuatorów stanowiły 11% całkowitej sprzedaży półprzewodników, szacowanej na 420 mld dolarów. Jeśli obecny trend się utrzyma, udział ten wzrośnie nawet do 20% za 5 lat. Poprawa popytu odczuwalna będzie we wszystkich kategoriach produktowych. Sprzyja temu dobra sytuacja na ugruntowanych rynkach, jak motoryzacyjny, drukarek atramentowych czy elektroniki konsumenckiej. Branży stale udaje się obniżać ceny jednostkowe elementów, więc MEMS znajdują zastosowanie także w coraz nowszych obszarach. Nowe szanse dla producentów MEMS to wschodzące rynki typu inteligentny dom, drony czy elektronika noszona. Równie ważni będą klienci z sektora motoryzacyjnego, gdzie sprzedaż ma szansę przekroczyć 20,5 mld dolarów. Nowe szanse pojawią się też w sektorze przemysłowym, ochrony zdrowia i przetwarzania głosu.

Liderem rynku RF MEMS jest Broadcom, który po przejęciu Avago Technologies w 2015 r. notuje największe wzrosty ze wszystkich czołowych producentów. W 2017 roku sprzedaż układów MEMS przekroczyła 1,4 mld dolarów. Robert Bosch, drugi co do wielkości producent MEMS w zestawieniu, koncentruje się przede wszystkim na rynkach komunikacyjnym, konsumenckim i motoryzacyjnym. Bosch buduje nową fabrykę MEMS w Dreźnie. Inwestycja ta, wyceniana na ok. 1 mld euro, jest nawiększą w historii firmy i ma na celu pozwolić jej zaspokoić wzrost popytu ze strony rynków IoT i aplikacji mobilnych.

 
Rys. 1. Najwięksi dostawcy MEMS w 2017 r. (dane w mln dolarów wg Yole)

Czujniki obrazu nadal ważne

Czujniki obrazu wykonane w technologii CMOS są obecnie największą grupą sensorów MEMS pod względem sprzedaży (13,4 mld dolarów w 2017 r.). Kolejne pozycje zajmują radary oraz skanery linii papilarnych. Natomiast największy potencjał wzrostu mają żyroskopy i akcelerometry. Wzrost w tym zakresie będzie napędzany m.in. coraz bardziej zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa w motoryzacji, ale również przez nowe aplikacje typu wirtualna rzeczywistość, drony lub elektronika noszona.

Jednym z ważniejszych trendów w technologii MEMS będzie fuzja różnych typów czujników w jednym urządzeniu. Wraz ze wzrostem liczby pozyskiwanych danych pojawia się jednak większe zapotrzebowanie na ich efektywną analizę i selekcję. Kolejnym ważnym trendem będzie więc wzrost inteligencji urządzeń, tak aby sygnał z MEMS miał postać wstępnie przetworzonej informacji.

Zobacz również