Mikrofony MEMS - coraz popularniejsze i coraz tańsze

Od 2010 roku rynek mikrofonów MEMS napędzany jest głównie przez smartfony, ale znaczący potencjał aplikacyjny mają też słuchawki, laptopy, aparaty słuchowe i inteligentne głośniki. Według IHS Markit ta ostatnia grupa jest teraz najszybciej rozwijającą się aplikacją dla mikrofonów MEMS, z prognozowaną wartością CAGR równą 36% od 2016 do 2021 roku. Potencjał rozwojowy kryje się także w obszarze IoT, a także w elektronice noszonej, sprzęcie zdalnie sterowanym i w urządzeniach domowych, takich jak lodówki, klimatyzatory oraz roboty serwisowe.

Posłuchaj
00:00

W porównaniu do tradycyjnych elektretowych mikrofonów pojemnościowych wersje MEMS mają wiele zalet, w tym mniejszy pobór mocy i wyższy stosunek sygnału do szumu (SNR>64 dB). Wyższa wartość SNR przekłada się na lepszą zdolność mikrofonu MEMS do rozróżniania dźwięku od szumu tła, szczególnie w aplikacjach dalekiego pola, gdzie źródło dźwięku jest daleko od czujnika. Oznacza to też lepszą jakość nagrywania rozmów i głosu, a także bardziej wydajną funkcję rozpoznawania głosu w cyfrowych asystentach.

Drugą i nowszą technologią dla mikrofonów MEMS jest czujnik bazujący na efekcie piezoelektrycznym o SNR 62-63 dB. Mikrofony piezoMEMS pobierają bardzo małą moc zasilającą i są bardzo odporne na wilgoć. Wersje o wyższej wartości SNR (64-66 dB) wprowadzone na rynek pod koniec 2016 r. są na razie drogie.

Prognoza sprzedaży mikrofonów MEMS do 2021 roku wg IHS Markit

Większość mikrofonów MEMS to rozwiązania analogowe - stanowią one obecnie prawie 80% całego globalnego rynku. Wersje cyfrowe są droższe niż ich analogowe odpowiedniki, a ich zaletą jest mniejsza wrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne. Na przykład w laptopach oferują lepszą odporność na zakłócenia powodowane przez duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD.

Czołowi gracze rynku mikrofonów MEMS wg przychodów, to amerykański Knowles oraz chińscy producenci Goertek i AAC Technologies. Razem wartościowo mają prawie 80% rynku. Patrząc na sprzedaż ilościowo, w pierwszej trójce znajdują się firmy Infineon, Omron i NJRC. Najważniejszym nabywcą mikrofonów MEMS jest Apple, kupujący 31% sztuk, potem Samsung i Huawei, a dalej Amazon, który wykorzystuje do ośmiu mikrofonów MEMS w głośniku Echo.

Powiązane treści
Rozpoznawanie mowy napędza rynek mikrofonów MEMS
Rynek MEMS nie zwalnia
Rynek MEMS - dobra sprzedaż i znakomite prognozy
Globalny rynek MEMS dla urządzeń mobilnych będzie rósł o ponad 10% rocznie
AEM wchodzi na rynek MEMS, przejmując Afore
Do urządzeń mobilnych trafią pierwsze głośniki MEMS
Tegoroczna wartość rynku mikrofonów MEMS przekroczy 1 mld dolarów
Amazon zainwestował w Vespera, producenta piezoelektrycznych mikrofonów MEMS
Czujniki czynników środowiskowych MEMS - coraz mniejsze, coraz dokładniejsze
Czujniki MEMS wnoszą nową jakość do urządzeń elektronicznych
Bosch liderem producentów MEMS
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów