Mikrofony MEMS - coraz popularniejsze i coraz tańsze

| Gospodarka Artykuły

Od 2010 roku rynek mikrofonów MEMS napędzany jest głównie przez smartfony, ale znaczący potencjał aplikacyjny mają też słuchawki, laptopy, aparaty słuchowe i inteligentne głośniki. Według IHS Markit ta ostatnia grupa jest teraz najszybciej rozwijającą się aplikacją dla mikrofonów MEMS, z prognozowaną wartością CAGR równą 36% od 2016 do 2021 roku. Potencjał rozwojowy kryje się także w obszarze IoT, a także w elektronice noszonej, sprzęcie zdalnie sterowanym i w urządzeniach domowych, takich jak lodówki, klimatyzatory oraz roboty serwisowe.

Mikrofony MEMS - coraz popularniejsze i coraz tańsze

W porównaniu do tradycyjnych elektretowych mikrofonów pojemnościowych wersje MEMS mają wiele zalet, w tym mniejszy pobór mocy i wyższy stosunek sygnału do szumu (SNR>64 dB). Wyższa wartość SNR przekłada się na lepszą zdolność mikrofonu MEMS do rozróżniania dźwięku od szumu tła, szczególnie w aplikacjach dalekiego pola, gdzie źródło dźwięku jest daleko od czujnika. Oznacza to też lepszą jakość nagrywania rozmów i głosu, a także bardziej wydajną funkcję rozpoznawania głosu w cyfrowych asystentach.

Drugą i nowszą technologią dla mikrofonów MEMS jest czujnik bazujący na efekcie piezoelektrycznym o SNR 62-63 dB. Mikrofony piezoMEMS pobierają bardzo małą moc zasilającą i są bardzo odporne na wilgoć. Wersje o wyższej wartości SNR (64-66 dB) wprowadzone na rynek pod koniec 2016 r. są na razie drogie.

Prognoza sprzedaży mikrofonów MEMS do 2021 roku wg IHS Markit

Większość mikrofonów MEMS to rozwiązania analogowe - stanowią one obecnie prawie 80% całego globalnego rynku. Wersje cyfrowe są droższe niż ich analogowe odpowiedniki, a ich zaletą jest mniejsza wrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne. Na przykład w laptopach oferują lepszą odporność na zakłócenia powodowane przez duży ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD.

Czołowi gracze rynku mikrofonów MEMS wg przychodów, to amerykański Knowles oraz chińscy producenci Goertek i AAC Technologies. Razem wartościowo mają prawie 80% rynku. Patrząc na sprzedaż ilościowo, w pierwszej trójce znajdują się firmy Infineon, Omron i NJRC. Najważniejszym nabywcą mikrofonów MEMS jest Apple, kupujący 31% sztuk, potem Samsung i Huawei, a dalej Amazon, który wykorzystuje do ośmiu mikrofonów MEMS w głośniku Echo.