Rynek MEMS - dobra sprzedaż i znakomite prognozy

| Gospodarka Artykuły

Rynek układów MEMS w latach 2018-2023 będzie charakteryzował się wysoką średnią stopą wzrostu sprzedaży wynoszącą 17,5%. Jak informuje firma Yole Développement, wartość sprzedaży sięgnie 31 mld dolarów na koniec podanego okresu. Największy udział w rynku będą miały produkty kierowane do aplikacji konsumenckich (50%, głównie wykorzystywane w głowicach drukarek atramentowych), jednak istotne jest to, że wzrosty sprzedaży zostaną zanotowane we wszystkich grupach tych produktów.

Rynek MEMS - dobra sprzedaż i znakomite prognozy

Najszybsze tempo wzrostu będzie dotyczyć MEMS-ów w.cz., takich jak filtry, przełączniki antenowe, na które zapotrzebowanie będzie tworzyła telekomunikacja 4G/5G. Bez rozwiązań RF tempo wzrostu rynku spadłoby z 17,5 do 9%. Duży potencjał rynku MEMS RF pozwolił też na wielki awans w rankingu największych producentów, gdzie w 2017 roku na pierwszej pozycji uplasowała się firma Broadcom. Inne firmy, takie jak Robert Bosch, STMicroelectronics lub HP, a w dalszej kolejności SiTime, Knowles oraz FormFactor, też nie mają powodów do narzekania.

Liczne aplikacje czujników ciśnienia oraz mikrofony również przyczyniają się do szybkiego rozwoju rynku. W przypadku tych drugich wartość rynku wzrosła w latach 2008-2016 dziesięciokrotnie od 105 mln do 1 mld dolarów. Aktualnie w kwocie tej zawiera się 4,5 mld sztuk rocznie, które trafiają w 85% do smartfonów. Termografia, wykrywanie ognia i aplikacje przeciwpożarowe, systemy wspomagania widzenia w nocy, drony, no i wojsko, to obszary o dużym zapotrzebowaniu na komponenty MEMS.

Sensory i aktuatory MEMS - rynek w 2023 roku Prognoza rozwoju rynku MEMS w latach 2017-2023 w podziale na 2 grupy Od prostej detekcji do kompletnego zestawu czujników w jednym chipie