Światowe moce produkcyjne układów MEMS wzrosną o 25%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według organizacji SEMI, w latach 2018-2023 moc produkcyjna sensorów MEMS na całym świecie zwiększy się o 25 %, do 4,7 mln równoważnych 200-milimetrowych płytek krzemowych miesięcznie. Siłą napędową tego wzrostu będzie popyt w komunikacji, transporcie, medycynie, telefonii komórkowej, przemyśle i innych sektorach korzystających z aplikacji IoT.

Światowe moce produkcyjne układów MEMS wzrosną o 25%

Do 2023 roku fabryki wytwarzające sensory MEMS stanowić będą 46% wszystkich fabryk czujników, natomiast 40% zakładów wytwarzać będzie przetworniki obrazu. Fabryki produkujące zarówno sensory MEMS, jak i czujniki obrazu stanowić będą 14% wszystkich ośrodków produkujących czujniki.

Jak informuje SEMI, w 2018 roku liderem wśród dostawców układów MEMS była Japonia, dalej Tajwan, obie Ameryki i Europa. W bieżącym roku Chiny są na dobrej drodze, by w rankingu regionów o największej dostępnej mocy produkcyjnej przesunąć się z miejsca szóstego na trzecie. Najprawdopodobniej do roku 2023 Japonia i Tajwan utrzymają swoje dwie najwyższe pozycje.

Oczekuje się, że w latach 2018-2023 inwestycje w sprzęt fabryczny wyniosą około 4 mld dolarów rocznie, z czego szacunkowo 70% zostanie przeznaczone na linie produkcyjne przetworników obrazu na płytkach krzemowych o średnicy 300 mm. Według przewidywań, w 2020 roku japońskie inwestycje w zaawansowany sprzęt produkcyjny osiągną szczytową wartość na poziomie 2 mld dolarów, a w roku 2023 sprzętowe inwestycje na Tajwanie wyniosą 1,6 mld dolarów.

SEMI twierdzi, że w omawianym okresie do użytku zostanie oddanych 14 nowych fabryk produkujących sensory MEMS na płytkach o rozmiarach od 8 do 12 cali. Najszybszy wzrost liczby nowych fabryk ma miejsce w Chinach, za którymi kolejno znajdują się Japonia, Tajwan i Europa.

źródło: DigiTimes