Sony wyda 918 mln dolarów na fabrykę przetworników obrazu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W dniu dzisiejszym firma Sony ogłosiła, że zarezerwowała w swoim budżecie kwotę w wysokości 918 mln dolarów na następny rok obrotowy. Środki te mają być przeznaczone na stworzenie w prefekturze Nagasaki nowej fabryki czujników obrazu, której uruchomienie zaplanowano na kwiecień 2021 roku. Zakład pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne w zakresie 300-milimetrowych płytek krzemowych z poziomu 100 tys. do 130 tys. miesięcznie.

Sony wyda 918 mln dolarów na fabrykę przetworników obrazu

Ma być to pierwsza od 12 lat nowo utworzona fabryka przetworników obrazu firmy Sony, która powstanie w wyniku ponownego wykorzystania zakładu produkcyjnego Toshiby. Sony jest liderem w segmencie przetworników obrazu, odkąd jako pierwszy na początku lat 80 wprowadził na rynek bipolarne matryce CCD. Obecnie firma odpowiada za 50% czujników CMOS na rynku.

Zapotrzebowanie na przetworniki obrazu wzrasta ponieważ producenci smartfonów wprowadzają do modeli wysokiej klasy system kamer składający się z wielu obiektywów. Firma Apple wyposażyła iPhone'a 11 Pro w trzy czujniki tego typu, aby dorównać konkurencyjnym firmom, takim jak Samsung i Huawei.

Działalność w segmencie półprzewodników przyniosła firmie na koniec marca ubiegłego roku zysk na poziomie 1,32 mld dolarów, co stanowi 16% całkowitych zysków Sony. W okresie lipiec-wrzesień 2019 roku przedsiębiorstwo odnotowało przychody operacyjne w wysokości 279 mld jenów (2,6 mld dolarów) - to o 19% więcej niż oszacowali analitycy. Zyski z działu czujników obrazu wzrosły do 76,4 mld jenów, czyli o rekordowe 59% kwartalnie.

źródło: Electronics Weekly, Reuters

Zobacz również