Sony największym dostawcą w sektorze "OSD"

| Gospodarka Optoelektronika

Optoelektronika ma coraz większy udział w przemyśle półprzewodnikowym, a firmy zajmujące się produkcją komponentów optycznych mają coraz większe obroty. Przez analityków rynkowych dostawcy tacy są grupowani jako firmy OSD (Optoelectronic-Sensors-Discretes - optoelektronika, czujniki, elementy dyskretne).

Sony największym dostawcą w sektorze "OSD"

Jak widać z podanej tabeli, firmy sprzedające optoelektronikę dominują obecnie w rankingu 10 największych dostawców komponentów OSD. Tylko cztery z 10 największych firm tego sektora sprzedają podzespoły we wszystkich trzech segmentach rynku OSD, ale aż dziewięć zajmuje się optoelektroniką. Dziesięciu największych dostawców w rankingu zapewniło w 2018 r. 39% łącznych, światowych przychodów tego sektora, tyle samo co w roku 2017.

W ujęciu regionalnym trzech z dziesięciu największych dostawców ma siedzibę w Japonii, kolejnych trzech pochodzi z Europy, dwóch w USA i dwóch z regionu Azji i Pacyfiku (jeden z Korei Południowej i jeden z Chin). Warto zauważyć, że silna pozycja historyczna Japonii w dziedzinie optoelektroniki i elementów dyskretnych nadal daje efekty i utrzymuje aż trzech największych japońskich producentów półprzewodników w pierwszej dziesiątce rankingu, i to pomimo trwającej słabości gospodarczej w kraju. Ponadto wiele japońskich firm zwiększyło w ostatnich latach inwestycje w tym obszarze, dostrzegając potrzeby szybko rosnącego rynku optoelektroniki.

W porównaniu do 2017 r. dwie firmy awansowały w zestawieniu (ST Micro i OmniVision), a jedna firma przesunęła się w dół (Nichia). W 2018 r. nowym graczem w rankingu jest fablesowy producent przetworników obrazu CMOS OmniVision (pochodzący z USA, ale w 2016 r. przejęty przez grupę inwestorów chińskich), który w ubiegłym roku odnotował wzrost sprzedaży o 10%, do około 1,6 mld dolarów.

Liderem zestawienia pod względem obrotów jest Sony, największy na świecie dostawca czujników obrazu CMOS, ze sprzedażą prawie 7,1 mld dolarów w 2018 r., aż o 3,1 mld więcej niż miał drugi w rankingu Sharp. Po silnym wzroście o 19% w 2017 r., wzrost sprzedaży OSD firmy Sony spadł w 2018 r. do 3%, ze względu na słaby popyt z rynku smartfonów.

Czołową firmą w zakresie wzrostów jest z kolei ST Microelectronics, z tym, że w tym przypadku około połowa wzrostu obrotów w segmencie OSD przypadła na półprzewodniki dyskretne (+27% do 1,3 mld dolarów w 2018 r.), częściowo jest to też efekt wyższych cen sprzedaży tranzystorów mocy, diod mocy i innych części, których brakowało na rynku w ciągu roku. Druga połowa wzrostu OSD generowanego przez ST pochodziła z optoelektroniki (+48% do 903 mln dolarów).

Zobacz również