Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Smart glasses jeszcze nie są gotowe do noszenia

| Gospodarka Artykuły

Zdaniem specjalistów obecnych na Industry Strategy Symposium, smart glasses - inteligentne okulary, które są uznawane za kluczowy komponent dla rodzących się systemów rozszerzonej rzeczywistości (AR - augmented reality) i jednocześnie następcę smartfonów, nie upowszechnią się na rynku wcześniej niż za 5-10 lat. Oznacza to, że prędzej światowa elektronika skorzysta z technologii komunikacji w sieciach 5G niż z poszerzonej rzeczywistości.

Smart glasses jeszcze nie są gotowe do noszenia

Powodem opóźnienia jest to, że w obecnie dostępnych technologiach półprzewodnikowych nie da się uzyskać wystarczającej wydajności obliczeniowej, niezbędnej do realizacji funkcjonalności AR, przy małym poborze mocy liczonym w miliwatach. Rozpoznawanie obrazów i monitorowanie gestów wymaga oparcia logiki na sieciach neuronowych oraz integracji wielu czujników, optyki i wyświetlaczy w jednym produkcie, do czego przemysł elektroniczny jeszcze nie dojrzał. W efekcie technologie komunikacji 5G trafią początkowo do smartfonów i prawdopodobnie zapewnią o 1% większą sprzedaż tych urządzeń.

Warto przypomnieć, że pojawienie się sieci 3G i 4G zaowocowało 3,5-procentowym wzrostem sprzedaży. W przypadku sieci 5G procent ma być mniejszy, bo koszt wdrożenia technologii będzie większy, co przełoży się na wyższe ceny urządzeń. Prognoza ta nie poprawi humoru producentom sprzętu telekomunikacyjnego, bo średnia sprzedaż smartfonów spadła w 2017 roku o 7%.

Sieci 4G i  5G – koszty i parametry
Sieć 4G (LTE) 4G (LTE-A) 5G (początkowo) 5G (docelowo)
Pasmo 700 MHz 28 GHz
Przepustowość DL dla pojedynczej stacji 300 Mbps 1000 Mbps 20000 Mbps 50000 Mbps
Obsługiwany obszar 22 km² 0,24 km²
Koszt stacji 50 tys. dolarów 15 tys. dolarów
Koszt 1 Mbps/km² 7,5 dol. 2,2 dol. 3,07 dol. 1,23 dol.

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie