Doskonała koniunktura na europejskim rynku dystrybucji komponentów elektronicznych

| Gospodarka Artykuły

Zdaniem analityków DMASS rok 2017 zapisał się bardzo pozytywnie w historii europejskiego rynku dystrybucji podzespołów elektronicznych, a obroty wystrzeliły do rekordowego poziomu 8,5 mld euro. Wzrost sprzedaży w czwartym kwartale wyniósł 11,6% - do 2,01 mld euro - w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej, a średnioroczny wzrost dla 2017 roku osiągnął wartość aż 14,6%.

Doskonała koniunktura na europejskim rynku dystrybucji komponentów elektronicznych

O rekordzie sprzedaży zdecydowało połączenie kilku czynników: wysoki popyt we wszystkich branżach, długi czas oczekiwania na dostawę, który spowodował wzrost cen, oraz nowe technologie.

Z perspektywy regionalnej czwarty kwartał okazał się nieproporcjonalnie pozytywny dla krajów skandynawskich, Beneluksu, Hiszpanii, Włoch, rejonu Europy Wschodniej, Turcji i Izraela. Można powiedzieć, że wzrost dystrybucji półprzewodników napędzały kraje południowe i wschodnie naszego kontynentu.

W czwartym kwartale sprzedaż w Niemczech wzrosła o 11,7% do 597 mln euro, we Włoszech o 13,8% do 170 mln, a we Francji o 9,8% do 143 mln. Jeszcze lepiej było w krajach nordyckich - wzrost o 20,8% do 184 mln i w Europie Wschodniej - o 12,4% do 316 mln. Patrząc od strony produktowej, najwięcej pieniędzy przyniosły półprzewodniki mocy (24%), pamięci (18%) i optoelektronika (14,5%).

Sprzedaż na europejskim rynku dystrybucji komponentów elektronicznych