Europejski rynek dystrybucji dalej pędzi

| Gospodarka Artykuły

W drugim kwartale 2017 roku europejski rynek dystrybucji podzespołów elektronicznych utrzymał duże, dwucyfrowe tempo wzrostu, poinformowało stowarzyszenie European Semiconductor Distribution Market - obroty sięgnęły 2,19 mld euro. To o 17,4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pierwsze półrocze zamknęło się sprzedażą 4,3 mld euro (+14%), co pozwala mieć nadzieję, że cały 2017 rok będzie dla biznesu bardo dobry i może przebijemy obrotami magiczną sumę 8 mld euro, jakiej jeszcze nigdy nie było.

Europejski rynek dystrybucji dalej pędzi

Nadzieja na rekord jest, a dobrą koniunkturę potwierdza pojawiająca się coraz częściej alokacja na wiele popularnych komponentów, czyli innymi słowy w oczekiwaniu na dostawę trzeba czekać w kolejce. Niemniej alokacja wprowadza też niepewność co do wyników, gdyż czekanie opóźnia sprzedaż i część transakcji przejdzie na kolejny rok.

Patrząc na poszczególne kraje, Polska, Turcja, Rosja i Izrael były czołowymi rynkami zbytu w tym okresie, a wzrosty sprzedaży w nich oscylowały między 30 a 40%. Rynki Europy Zachodniej też radziły sobie w II kwartale nieźle - Niemcy wzrosły o 13,7% do 653 mln euro, Włochy o 13,4% do 207 mln, UK/Irlandia - 9,6% do 154 mln i Francja o 8,5% do 151 mln. Dla porównania Europa Wschodnia jako region wzrosła o 28,3% do 336 mln euro. Dobre wyniki to w dużej mierze rezultat przenoszenia produkcji z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii do firm EMS działających w tym rejonie.