Dystrybutorzy tworzą nieodłączną część łańcucha dostaw podzespołów

W porównaniu do roku ubiegłego, udział dystrybutorów autoryzowanych i niezależnych w globalnej sprzedaży produktów elektronicznych w roku obecnym wzrósł, natomiast udział sprzedaży bezpośredniej na linii producent komponentów - producent OEM zmalał. Szczegółowe dane na ten temat przedstawił niedawno serwis EBN Online.

Posłuchaj
00:00

Producenci OEM doceniają dystrybutorów specjalizowanych m.in. z uwagi na ich rzetelność w relacjach z klientem oraz wysoką jakość usług dostaw. Wypowiedzi krytyczne dotyczyły natomiast dystrybutorów katalogowych, w podejściu których klienci dopatrywali się braku skrupulatności i terminowości (uśrednione dane z całego świata).

Producenci OEM w największym stopniu korzystają z usług dystrybutorów autoryzowanych, 43% ich zamówień w pierwszych miesiącach br. trafiło właśnie do takich dostawców - więcej niż w roku ubiegłym, kiedy odsetek ten wynosił 41%. I tylko im udało się zwiększyć sprzedaż - producenci mieli obroty ogółem na tym samym poziomie, co rok wcześniej, natomiast niższą skalę dostaw podzespołów odnotowali dystrybutorzy niezależni.

Dystrybutorzy specjalizowani

Podział budżetu firm na zakup komponentów elektronicznych w pierwszych miesiącach 2016 r. i w rok wcześniej

Podział budżetu firm na zakup komponentów elektronicznych w pierwszych miesiącach 2016 r. i w rok wcześniej

Pod względem utrzymania stałej klienteli w porównaniu z rokiem ubiegłym najlepiej wśród dystrybutorów wypadł Digi-Key, dystrybutor katalogowy. Generalnie pierwszych 4 dystrybutorów w tej kategorii, obok Digi-Key także Mouser, Arrow i Avnet, zdołało utrzymać ubiegłoroczne pozycje w czołówce firm o najbardziej stałej klienteli.

Okazało się także, że preferencje co do wyboru dystrybutora w dużym stopniu zależą od stanowiska pracownika w firmie. Z największych firm dystrybucyjnych na Avnet najchętniej wskazywali pracownicy związani z łańcuchem dostaw podzespołów. Z kolei kierownictwo firm oraz projektanci często preferowali Digi-Keya. Ten ostatni dystrybutor okazał się zdecydowanym liderem wśród firm zaopatrujących się w półprzewodniki. Niestety sumaryczne tegoroczne obroty dla szeregu dużych dystrybutorów - m.in. firm takich jak Arrow, Allied (RS), Newark (Element 14) czy TTI - są gorsze niż w roku ubiegłym.

Digi-Key i Arrow odnotowały w tym roku około 5-procentowy wzrost popytu na elementy pasywne. W zakresie układów elektromechanicznych wymiernie większą sprzedaż uzyskały ponownie Digi-Key i Arrow, a także Powell Electronics. Digi-Key i Powell Electronics zdołały o parę punktów procentowych poprawić sprzedaż ze swoich asortymentów złączy i podzespołów pasywnych, z kolei spadki w dystrybucji tych komponentów odnotowały Arrow, Allied, Newark czy TTI.

Marcin Tronowicz

Powiązane treści
Europejski rynek dystrybucji dalej pędzi
Podzespoły elektroniczne - wokół nich kręci się cały biznes
Światowa czołówka dystrybutorów autoryzowanych bez większych zmian
Dystrybucja komponentów elektronicznych konkurencyjna, niełatwa, ale cały czas atrakcyjna dla biznesu
Zmiany w krajobrazie dystrybucji
Liczne przejęcia zmieniają rynek dystrybucji
Rynek dystrybucji półprzewodników w Europie Wschodniej wzrósł w III kwartale o 37,6%
Fałszowane komponenty psują rynek dystrybucji
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów