Kolejne dwie inwestycje w zakresie akumulatorów do pojazdów elektrycznych

| Gospodarka Artykuły

Mamy w Polsce kolejne dwie duże inwestycje zagraniczne w obszarze chemicznych źródeł energii elektrycznej, które z pewnością można traktować jako uzupełnienie pierwszego dużego projektu z tego sektora w Polsce, jaki w Kobierzycach pod Wrocławiem rozpoczął w 2016 r. południowokoreański LG Chem.

Kolejne dwie inwestycje w zakresie akumulatorów do pojazdów elektrycznych

W ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się, że belgijska firma Umicore zainwestuje w Nysie w woj. opolskim 660 mln euro w zakład produkujący materiały katodowe do baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych. W fabryce ma znaleźć zatrudnienie co najmniej czterysta osób.

Z kolei chiński Guotai-Huarong zbuduje do 2020 roku w Godzikowicach koło Oławy na Dolnym Śląsku fabrykę elektrolitu do akumulatorów litowo-jonowych (Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna). Inwestycja pochłonie ok. 45 mln dolarów. Roczna wielkość produkcji fabryki pozwoli na dostarczenie wkładów do baterii do miliona aut elektrycznych rocznie. Na początku pracę znajdzie tam 60 osób, docelowo planowane jest zatrudnienie około 100 pracowników. Budowana fabryka podwoi moce produkcyjne firmy.