Rynek diod LED UV - dobre perspektywy na najbliższe 5 lat

| Gospodarka Optoelektronika

Udział diod UV LED w całkowitym rynku tych produktów stale rośnie - z 8% zanotowanych w 2008 roku do 25% spodziewanych na koniec 2018 roku. Jest to dowodem szybko rosnącej liczby zastosowań tych elementów oraz relatywnie większej wartości w porównaniu do reszty komponentów optoelektronicznych.

Rynek diod LED UV - dobre perspektywy na najbliższe 5 lat

Diody UV są bazą systemów dezynfekcji wody oraz aplikatorów materiałów chemicznych, gdzie pełnią rolę aktywatorów utwardzania - 80% sprzedaży. Inne zastosowania obejmują detektory fałszerstw, wyświetlacze oraz - oczywiście jako element pobudzający biały luminofor - w emiterach oświetlenia LED-owego.

W 2008 roku na rynku aktywnych było 10 producentów diod UV, aktualnie jest ich 65 i cały czas pojawiają się nowi gracze, gdyż część wytwórców diod na pasmo widzialne na skutek ofensywy producentów azjatyckich przeniosła się w ten bardziej wartościowy segment rynku.

Producenci diod LED UV

Rynek LED UV dzieli się na trzy segmenty powiązane z długością emitowanej przez te elementy fali światła: UVA - najwięcej graczy, najsilniejsza konkurencja, wiele komponentów ma prostą konstrukcję od strony technologicznej; UVB i UVC - te produkty są bardziej skomplikowane technologicznie, przez co bariera wejścia na rynek jest wyższa, a konkurencja mniejsza. Z drugiej strony diody UVB i UVC mają relatywne małą wydajność świetlną, więc jest sporo miejsca na innowacje i nowe produkty o lepszych parametrach, które mogą przynosić spore zyski.

Yole Developpement przewiduje, że obroty rynku LED UV w 2020 roku sięgną 320 mln dolarów, dokładnie dwukrotnie więcej niż zanotowano w riku 2017 - 160 mln. W dalszych trzech latach rynek osiągnie aż 1 mld dolarów, a kołem zamachowym będą aplikacje wykorzystujące źródła UVC. Tak dobre prognozy spowodują, że coraz więcej producentów diod na pasma widzialne będzie zmieniać profil na UV, nierzadko poprzez akwizycje mniejszych firm konkurencyjnych.

Rozwój rynku emiterów UV LED: 2008-2013-2018 Mapa rozwoju rynku UVC LED w latach 2008-2020 Relacje na rynku LED UV