Globalne wydatki na cyfrową transformację w 2018 roku przekroczą 1,1 biliona dolarów

Firma analityczna IDC przedstawiła globalną prognozę wydatków na cyfrową transformację - w 2018 r. mają one przekroczyć kwotę 1,1 biliona dolarów. Dla porównania, na technologie i usługi w obszarze cyfryzacji w ubiegłym roku firmy wydały 958 mld dolarów, co daje przewidywany wzrost na poziomie 16,9% rdr.

Posłuchaj
00:00

Międzynarodowa firma analityczna z Massachusetts zwraca uwagę, że cyfrowa transformacja jest najistotniejszym trendem w globalnej gospodarce. Przedstawiciele IDC twierdzą, że firmy, które nie podejdą do tematu poważnie, mogą nie tylko utracić rynkową pozycję, lecz nawet całkowicie z niego zniknąć.

Prognozowane, rekordowe wydatki na cyfrową transformację będą w dużej części przeznaczone na tzw. technologie trzeciej platformy. Najważniejsze z nich to chmura obliczeniowa i analityka Big Data. Katalizatorami ich rozwoju mają być technologie kognitywne, sztuczna inteligencja oraz Internet Rzeczy.

Jak wynika z analiz IDC, jednym z największych motorów cyfrowej transformacji pozostaje analityka danych. Przetwarzanie wielkich zbiorów cyfrowych informacji to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się współczesne przedsiębiorstwa, a najtrudniejsze nie jest samo gromadzenie danych, lecz ich aktualizacja i monetyzacja. Według IDC, globalny rynek analityki Big Data rośnie w tempie 11,9% rdr i do 2020 roku osiągnie wartość 210 miliardów dolarów.

Największymi beneficjentami cyfrowej transformacji są firmy działające w obszarze cloud computingu. Według IDC w samym 2018 roku globalne wydatki na publiczną chmurę obliczeniową sięgną 160 mld dolarów, bowiem coraz więcej przedsiębiorców świadomych jest korzyści wynikających z implementacji tej technologii. W Europie Środkowo-Wschodniej do 2020 roku wydatki na chmurę publiczną sięgną 876 mln dolarów. Mimo optymistycznych prognoz nie wszystkie firmy gotowe są zaufać infrastrukturze publicznej - tu z pomocą przychodzą im chmury prywatne, które cechuje większa standaryzacja.

Postęp procesu digitalizacji różni się w zależności od branży. W tej dziedzinie najskuteczniejsi są wytwórcy przemysłowi. Firmy działające w obrębie produkcji procesowej i dyskretnej w 2018 roku przeznaczą na cyfrową transformację łącznie 333 miliardy dolarów. To blisko 30% wszystkich wydatków na cyfryzację w ujęciu globalnym. IDC przewiduje, że 115 mld dolarów przeznaczone będzie na rozwój inteligentnych fabryk.

źródło: DSR

Powiązane treści
Cyfrowa transformacja polskich przedsiębiorstw postępuje powoli
Rynek Big Data do 2020 r. wart będzie 210 mld dolarów
Intel inwestuje w 15 start-upów z sektora Big Data
Polska nadal w cyfrowym ogonie Europy
Elementy indukcyjne i transformatory sieciowe poprawiają osiągi elektroniki
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów