Azja czeka na ładowanie bezprzewodowe

| Gospodarka Zasilanie

W 2017 r. segment elektroniki mobilnej wygenerował największy udział w przychodach na globalnym rynku ładowania bezprzewodowego. Wśród głównych regionów geograficznych największy dochód w tym zakresie generowały kraje Azji i Pacyfiku, które w 2017 r. obejmowały ponad 34% udziału w tym rynku. Zapotrzebowanie na bezprzewodowe ładowanie cały czas się zwiększa, ponieważ zapewnia ono konsumentom wygodę użytkowania urządzeń.

Azja czeka na ładowanie bezprzewodowe

Ładowanie bezprzewodowe łączy też firmy z różnych sektorów techniki, np. producentów smartfonów z wytwórcami mebli lub dostawcami akcesoriów. Przykładem może być partnerstwo Logitecha i Apple'a w celu stworzenia bezprzewodowego stojaka do ładowania iPhonów, który umożliwi użytkownikom korzystanie ze smartfona podczas ładowania. Kwestie niepewności dotyczące kompatybilności bezprzewodowych ładowarek z urządzeniami elektronicznymi mogą jednak stwarzać firmom wiele trudności w poszerzaniu oferty produktów. Ponadto nadmierne rozpraszanie ciepła i niższa wydajność w porównaniu z konwencjonalnymi ładowarkami są na razie istotnym ograniczeniem dla rozwoju tego segmentu rynku.

Najszybciej rynek ładowania bezprzewodowego będzie się zwiększał w krajach azjatyckich, bo działa tam wielu rynkowych gigantów elektroniki mobilnej, jak LG, Huawei, Lenowo lub Samsung, a także wielu tamtejszych, potencjalnych konsumentów jest zainteresowanych takimi nowościami. W drugiej kolejności odbiorcą jest rejon Ameryki Północnej. Obroty w 2023 roku mają sięgnąć 70 mld dolarów, gdyż do zastosowań konsumenckich dołączą ładowarki bezprzewodowe dla samochodów elektrycznych, nad którymi pracują obecnie głównie firmy japońskie. Średni prognozowany wzrost rynku w latach 2018-2025 to aż 38,7%.

Główni gracze rynkowi w tym obszarze techniki to Qualcomm, Integrated Device Technology, Powermat Technologies, WiTricity, Energizer, Murata, Sony, Texas Instruments, Samsung i Fulton Innovation.

 
 Główne czynniki determinujące rozwój rynku ładowania bezprzewodowego dziś i w przyszłości

Zobacz również