Czujniki jakości powietrza i gazów coraz bardziej wartościowym produktem

| Gospodarka Aktualności

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z głównych wyzwań XXI wieku i według danych WHO jest ono w skali świata odpowiedzialne za około 4 mln zgonów rocznie. Ponad 90% światowej populacji ludzi żyje w regionach, w których poziom zanieczyszczeń powietrza jest wysoki. W związku z tym istnieje globalna potrzeba monitorowania tego problemu, w szczególności poprzez opracowanie i zainstalowanie czujników gazów i zanieczyszczeń pyłowych.

Czujniki jakości powietrza i gazów coraz bardziej wartościowym produktem

Przez dłuższy czas rynek czujników gazów i cząstek zanieczyszczeń ograniczał się do zastosowań przemysłowych, gdzie sensory tego typu używano do kontroli jakości powietrza i zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Z czasem czujniki gazu trafiły też do systemów klimatyzacji i wentylacji (HVAC). Obecnie głównym czynnikiem wzrostu sprzedaży stało się monitorowanie jakości powietrza, po to, by mieszkańcom zapewnić bezpieczeństwo zarówno na zewnątrz, jak i w budynkach. Są one coraz częściej instalowane w pojazdach, jako tzw. czujniki jakości powietrza, i pozwalają zamknąć system wentylacji w przypadku wykrycia zanieczyszczeń w powietrzu zasysanym. Segment konsumencki to głównie oczyszczacze powietrza, które są bardzo popularne w Azji.

Rynek czujników gazów w latach 2018-2023 wg Yole, z rozbiciem na sektory Technologie detekcji gazów i ich udział rynkowy

Rynek systemów oczyszczania powietrza, które często zawierają czujniki gazów i zawieszonych w powietrzu cząstek stałych, ma wzrosnąć z 16 mld dolarów w 2017 r. do 33 mld dolarów w 2023 r., a zatem z imponującą stopą wzrostu CAGR na poziomie 12,5%. Yole Developpement podaje, że na obiecującym rynku czujników gazów sprzedaż ma osiągnąć poziom ponad 1 mld dolarów w 2022 r.

Większość czujników wykorzystuje technologię produkcji MOS z uwagi na jej mały koszt, niewielkie rozmiary sensorów i dużą czułość. Kolejne dwie ważne technologie detekcji to metoda elektrochemiczna wykorzystywana w czujnikach gazów oraz IR (promieniowanie podczerwone) używana w detektorach zanieczyszczeń powietrza. Elementy te wytwarzają historyczni już gracze zaangażowani w czujniki gazu, tacy jak Paragon i Amphenol oraz firmy, takie jak Robert Bosch, AMS i Sensirion, które uznały rynek jakości powietrza za bardzo obiecujący. Poza wymienionymi, obecnych jest wiele firm z Azji, które postrzegają ten sektor jako bardzo perspektywiczny. W tabeli pokazano znanych graczy z Azji i obszary ich aktywności.

Czujniki gazów i zanieczyszczeń powietrza - firmy azjatyckie i ich obszary aktywności

 

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie