Globalne dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów w 2019 roku ponownie spadną

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Digitimes Research przewiduje, że światowe dostawy procesorów aplikacyjnych (AP) do smartfonów spadną w 2019 r. po raz drugi z rzędu, ponieważ perspektywy dla tego segmentu uległy osłabieniu w wyniku niepewności związanej z utrzymującym się sporem handlowym między USA a Chinami, a także w związku z obawami przed możliwymi zmianami zdolności produkcyjnych i niestabilnymi kursami walutowymi.

Globalne dostawy procesorów aplikacyjnych do smartfonów w 2019 roku ponownie spadną

Mimo to, firmy Qualcomm i HiSilicon Technologies nadal oczekują, że ich udział w rynku, w bieżącym roku, nieznacznie wzrośnie.

Oprócz spoglądania na pojawiające się możliwości biznesowe w sektorze 5G, Qualcommowi udało się zabezpieczyć dodatkowe zamówienia na układy AP od pięciu największych dostawców smartfonów, co w ujęciu rocznym skutkować ma jednocyfrowym wzrostem liczby dostaw oraz utrzymaniem wiodącej pozycji dzięki ponad 40-procentowemu udziałowi w rynku.

Z kolei HiSilicon, dzięki zamówieniom od firmy-matki - czyli Huaweia, będzie nadal zwiększać dostawy i udział swoich produktów wśród wszystkich układów AP stosowanych w smartfonach Huawei w 2019 roku, z perspektywami na ich przesunięcie w kierunku wyższego segmentu cenowego. Nowe możliwości w zakresie dostaw firmie HiSilicon zapewnić może również presja Huaweia na zwiększenie sprzedaży zagranicznej.

Tymczasem rosnąć będzie liczba procesorów aplikacyjnych z akceleratorami sztucznej inteligencji (AI), ponieważ aplikacje oparte na wykorzystywaniu AI, takie jak przetwarzanie obrazu, identyfikacja biometryczna czy indywidualna konfiguracja urządzeń osobistych, wymuszają szybki rozwój produktów AP. Jak szacuje Digitimes Research, zakupy AP, wyposażonych w algorytmy heterogeniczne lub sieci neuronowe wspierające sztuczną inteligencję, w 2019 r. będą stanowiły ponad 40% globalnego rynku procesorów przeznaczonych dla smartfonów.

źródło: DigiTimes