W III kwartale dostawy chipów AP do smartfonów spadną w Chinach o 7,6%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych Digitimes Research, dzięki przesyłkom realizowanym z wyprzedzeniem, by uniknąć obciążenia potencjalnymi nowymi taryfami wprowadzanymi przez Stany Zjednoczone dostawy procesorów aplikacyjnych przeznaczonych do smartfonów producentów chińskich wzrosły w drugim kwartale bardziej niż oczekiwano. Zgodnie z ostatnim raportem dostawy układów AP do Chin wzrosły sekwencyjnie w drugim kwartale o 39,1%.

W III kwartale dostawy chipów AP do smartfonów spadną w Chinach o 7,6%

Patrząc na trzeci kwartał, Digitimes Research prognozuje, że dostawy AP do chińskich smartfonów wzrosną o zaledwie 0,2% w porównaniu do kwartału drugiego, a spadną o 7,6% licząc rok do roku. Z kolei w czwartym kwartale dostawy spadną sekwencyjnie o 2,5%.

W trzecim kwartale litografia 12 nm stanie się główną technologią procesową w produkcji smartfonowych chipów AP na rynek chiński. Z całkowitej liczby układów AP wysłanych do Chin, chipy 12 nm będą stanowiły prawie 30%, podczas gdy chipy zbudowane przy użyciu bardziej zaawansowanego procesu 7 nm obejmą około 10% dostaw.

Zdaniem Digitimes Research, w trzecim i czwartym kwartale wpływ sporów handlowych USA-Chiny na dostawy odczuje Qualcomm. Przewiduje się, że jego dostawy smartfonowych AP do Chin spadną kwartalnie odpowiednio o 3,8 i 2,7%. Z drugiej strony, dostawy AP MediaTeka do Chin wzrosną w trzecim kwartale o 5,8% w wyniku zamówień od Huaweia, Oppo i Vivo. Dostawy te w czwartym kwartale ponownie sekwencyjnie spadną, jednak w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosną o 4,6%.

źródło: DigiTimes

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie