W pierwszym kwartale ceny kontraktowe układów DRAM spadną o blisko 30%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według przewidywań DRAMeXchange, ceny kontraktowe pamięci DRAM, notowane w pierwszym kwartale 2019 r., spadną o prawie 30% w ujęciu sekwencyjnym. Wcześniej analitycy szacowali poziom spadku nieco łagodniej - na 25%. Przed większym niż oczekiwano spadkiem cen DRAM w bieżącym kwartale DRAMeXchange ostrzegał już w lutym, a teraz ponownie zrewidował swoje prognozy cenowe, biorąc pod uwagę faktyczne ceny z ubiegłego miesiąca.

W pierwszym kwartale ceny kontraktowe układów DRAM spadną o blisko 30%

- Większość kontraktów to obecnie umowy miesięczne, a nie kwartalne, a luty przyniósł dużą korektę cenową. Poziom zapasów wciąż rośnie, ponieważ ceny kontraktowe spadły w czwartym kwartale ubiegłego roku, a większość dostawców DRAM utrzymuje obecnie zapasy na poziomie około sześciu tygodni, włączając w to banki płytek krzemowych - zauważa DRAMeXchange.

Tymczasem oczekuje się, że ograniczone dostawy podstawowych procesorów Intela utrzymają się do końca trzeciego kwartału 2019 r., co może zmniejszyć popyt na chipy PC DRAM. W rezultacie dostawcy układów DRAM mogą nie być w stanie zwiększyć sprzedaży nawet poprzez znaczne obniżanie ich cen, twierdzi DRAMeXchange.

źródło: DigiTimes