Ceny kontraktowe DRAM będą nadal spadać

| Gospodarka Produkcja elektroniki

DRAMeXchange, oddział TrendForce, wskazuje, że spadek cen kontraktowych DRAM w pierwszym kwartale nadal postępuje z powodu nadmiernych zapasów, przekraczając ogółem 20%, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje układów DRAM. Przyspieszenie spadku cen nie ożywiło popytu, a transakcje cały czas są niewielkie. Przewiduje się, że średnie ceny DRAM spadać będą również w trzecim kwartale.

Ceny kontraktowe DRAM będą nadal spadać

Zgodnie z badaniami DRAMeXchange, poziomy zapasów zgromadzone przez dostawców DRAM (w tym banki płytek półprzewodnikowych) na ogół przekraczają 6 tygodni. Chociaż poziomy zapasów mogą różnić się w zależności od firmy i kategorii produktów, wynoszą średnio minimum 5 tygodni. Klienci z branży serwerów i komputerów PC dysponują zapasami sięgającymi nawet 7 tygodni.

W celu znacznego obniżenia poziomu zapasów dostawcy DRAM będą nadal obniżać ceny, by stymulować sprzedaż. Spadki cen będą największe w sektorze pamięci DRAM dla komputerów PC i serwerów, osiągając w drugim kwartale spadek o 20%, podczas gdy mobilne pamięci DRAM spadną o 10-15% w wyniku aktywności klientów, którzy kupują nowe telefony. Przewiduje się, że ogółem wartość ASP układów DRAM spadnie w drugim kwartale o 20%.

źródło: DRAMeXchange

Zobacz również