Mimo spadku sprzedaży o 38%, DRAM pozostanie największym rynkiem IC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Mimo oczekiwanego w tym roku spadku sprzedaży o 38%, IC Insights przewiduje, że rynek pamięci DRAM pozostanie największym ze wszystkich kategorii produktów IC, a jego wartość osiągnie 62,0 mld dolarów, w porównaniu do 99,4 mld w roku 2018.

Mimo spadku sprzedaży o 38%, DRAM pozostanie największym rynkiem IC

Analitycy uważają, że w bieżącym roku ​​sprzedaż DRAM będzie stanowiła 17% całkowitej sprzedaży układów scalonych. Dla porównania, w 2018 r. rynek DRAM stanowił 23,6% całego rynku IC. Prognozuje się, że rynek NAND flash spadnie w tym roku z pozycji drugiej na trzecią, a łączna sprzedaż zmniejszy się o 32%, do 40,6 mld dolarów. Podsumowując, przewiduje się, że kategorie pamięci DRAM i NAND flash będą w 2019 r. stanowiły łącznie 29% całego rynku układów scalonych o wartości 357,7 mld dolarów; w 2018 r. było to 38%.

W ciągu ostatniej dekady pamięć DRAM zazwyczaj stanowiła 14-16% sprzedaży układów scalonych, a chipy NAND flash - około 11-12%, ale uszczuplone zapasy tych pamięci spowodowały wzrost średnich cen sprzedaży, co doprowadziło z kolei do wzrostu wartości sprzedaży w obu segmentach w 2017 i 2018 r. Po raz pierwszy od lat 90. w 2018 r. przychody generowane przez układy DRAM przekroczyły te uzyskiwane z chipów MPU.

Oczekuje się, że w 2019 r. pamięci NAND flash zostaną zastąpione na pozycji drugiej przez mikroprocesory przeznaczone dla tradycyjnych komputerów osobistych, serwerów, dużych komputerów i szerokiej gamy aplikacji dotyczących realizacji procesów wbudowanych. Sprzedaż w tej kategorii MPU wzrosła w 2018 r. o 11,0%, do rekordowej wartości 53,8 mld dolarów, a stało się tak dlatego, że po raz pierwszy od pięciu lat wzrosły dostawy komputerów PC, a silny popyt spowodował zwiększenie dostaw serwerów dla chmurowych centrów danych i firm internetowych. Oczekiwane w bieżącym roku, w tej kategorii MPU, spowolnienie o prawie 2,5% wynika głównie ze spadku globalnego wzrostu gospodarczego, rynkowej niepewności i zakłóceń spowodowanych wojną handlową USA-Chiny oraz nadwyżek zapasów w zakresie serwerów dla centrów danych po dużym wzroście w 2018 r.

Logika specjalnego przeznaczenia dla komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz procesory aplikacyjne dla telefonów komórkowych dopełnią listę pięciu kategorii produktowych, zachowując te same pozycje, co w roku 2018. W żadnej z pięciu topowych kategorii IC w 2019 r. nie przewiduje się wzrostów.

źródło: CTimes