Texas Instruments największym dostawcą analogowych układów scalonych na świecie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Texas Instruments utrzymał w 2018 roku pozycję wiodącego, światowego dostawcy chipów analogowych. Sprzedaż firmy w tym segmencie wzrosła o 0,9 mld dolarów i była prawie dwukrotnie wyższa niż dla drugiego w rankingu - Analog Devices, a także ponad 10-krotnie większa w stosunku do dziesiątego - Renesasa.

Texas Instruments największym dostawcą analogowych układów scalonych na świecie

Przychody TI z części analogowej stanowiły w 2018 r. 78% całkowitej sprzedaży układów scalonych i 72% łącznych przychodów z półprzewodników. W tym segmencie TI zajmuje się głównie komponentami do zastosowań przemysłowych (36% przychodów w 2018 r.), elektroniką osobistą (23%) i aplikacjami motoryzacyjnymi (20%). Wszystkie te trzy obszary są wysoce dochodowe i zapewniają firmie najlepsze możliwości przyszłego rozwoju. Warto zauważyć, że zastosowania przemysłowe i motoryzacyjne zapewniły TI 56% przychodów w 2018 r., w porównaniu do 42% notowanych zaledwie pięć lat temu. Drugie miejsce w rankingu dostawców układów analogowych zajęła firma Analog Devices (ADI), która osiągnęła w 2018 r. 7-procentowy wzrost sprzedaży, do 5,5 mld dolarów (dane razem z przejętą firmą Linear Technology).

Każdy z trzech głównych europejskich dostawców chipów analogowych zmieścił się w pierwszej dziesiątce takich firm na świecie. Łącznie trzy firmy - ST, NXP oraz Infineon - objęły 15% globalnego rynku analogowego. Odnotować trzeba też skok Infineona na miejsce trzecie. Firma ta zwiększyła sprzedaż produktów analogowych o 14% - do 3,8 mld dolarów - i ma teraz 6% udziału w rynku. Infineon cały czas rozszerza swoją obecność w aplikacjach motoryzacyjnych (43% sprzedaży w 2018 r.) i w zarządzaniu energią (31%), w układach przemysłowych mocy (17%) oraz w kartach chipowych i produktach związanych z bezpieczeństwem (9%).

Sprzedaż ST Micro wzrosła o 26% - to najwyższy wskaźnik wśród 10 najlepszych dostawców analogowych - do 3,2 mld dolarów (firma ma 5% udziału w rynku). ST Microelectronics jest cenionym dostawcą układów scalonych sterowników silników i driverów, inteligentnych przełączników mocy oraz chipów do zarządzania energią.

Szóstym co do wielkości dostawcą analogowym w 2018 r. był NXP. Jego sprzedaż wzrosła o 10% do 2,6 mld dolarów (4% udziału w rynku). Kluczowym odbiorcą firmy jest przemysł motoryzacyjny, gdzie układy analogowe NXP są niezbędne dla nowych systemów LiDAR, sieci komunikacyjnych przeznaczonych dla pojazdów oraz technologii 5G.

Sprzedaż chipów analogowych ON Semiconductor wzrosła o 11%, do 2,0 mld dolarów, co zapewniło producentowi 3% udziału w rynku. Wysoka pozycja ON Semiconductor w tym segmencie rynku to częściowo efekt przejęcia firmy Fairchild Semiconductor we wrześniu 2016 r. i wynikający z tego wzrost sprzedaży produktów do zarządzania energią na rynek motoryzacyjny, w szczególności do systemów aktywnego bezpieczeństwa, układów napędowych, elektroniki nadwozia, jak również do zastosowań oświetleniowych.

Biznes analogowy Microchip Technology wzrósł w 2018 r. o 22%. W maju 2018 r. Microchip zakończył warte 8,35 mld dolarów przejęcie firmy Microsemi, co dało impuls do rozwoju analogowej działalności firmy w zakresie aplikacji komputerowych i komunikacyjnych.