Analog Devices numerem dwa na rynku przemysłowych układów scalonych

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według analityków z IHS Markit, amerykańska firma Analog Devices, po przejęciu za ok. 14,8 mld dolarów konkurencyjnego przedsiębiorstwa Linear Technology, awansowała w 2017 r. na drugie miejsce na rynku producentów półprzewodników do zastosowań w aplikacjach przemysłowych. Na czele listy dostawców takich chipów znajduje się nieodmiennie Texas Instruments.

Analog Devices numerem dwa na rynku przemysłowych układów scalonych

Zgodnie z wyliczeniami IHS, rynek półprzewodników przemysłowych wzrósł w ubiegłym roku o 11,8%, osiągając wartość 49,1 mld dolarów. Globalne zapotrzebowanie ma bardzo trwałe podstawy, stale zwiększając się m.in. w segmentach lotniczym (tak komercyjnym, jak i wojskowym), oświetlenia LED, digital signage czy cyfrowego nadzoru wideo.

O dużym zapotrzebowaniu na półprzewodniki przemysłowe w 2017 r. decydowała przede wszystkim prężna gospodarka w Stanach Zjednoczonych i silny popyt w Chinach. Silnych bodźców do rozwoju dostarczyła także dobra koniunktura gospodarcza w Europie.

Zdaniem specjalistów z IHS w ubiegłym roku każdy z dziesięciu najlepszych dostawców zanotował wzrost. Poza czołową dwójką listę liderów uzupełniali, w kolejności: Intel, Infineon, ST Microelectronics, Micron Technology, Toshiba, Microchip, ON Semiconductor oraz NXP Semiconductors. Warto zauważyć, że w zestawieniu tym wciąż nie ma żadnego reprezentanta Chin, jednakże ogromne inwestycje, jakie czynione są w Państwie Środka, mogą niedługo to zmienić. IHS prognozuje, że rynek chipów przemysłowych będzie się nadal zwiększał, a roczny wskaźnik wzrostu osiągnie do 2022 roku 7,1%.