Szybko rośnie rynek półprzewodników przemysłowych

| Gospodarka Artykuły

Jak wynika z najnowszej analizy IHS Markit, globalne przychody na rynku półprzewodników przemysłowych wzrosły w 2017 roku o 11,8%, licząc rok do roku, do poziomu 49,1 mld dolarów. Największy udział w tym wzroście miała gospodarka Stanów Zjednoczonych oraz silny popyt na urządzenia przemysłowe w Chinach. Istotny wkład miała również Europa. Oczekuje się, że do 2022 roku branża będzie rozwijała się z roczną stopą wzrostu CAGR wynoszącą 7,1%.

Szybko rośnie rynek półprzewodników przemysłowych

W minionym roku motorem wzrostu rynku półprzewodników przemysłowych było duże zapotrzebowanie na elektronikę przemysłową wykorzystywaną w coraz większym stopniu w takich maszynach i urządzeniach, jak komercyjne i wojskowe samoloty, oświetlenie LED, urządzenia digital signage, komponenty cyfrowego nadzoru wideo, klimatyzatory, inteligentne liczniki, podzespoły trakcyjne, falowniki, elementy HMI, a także różnorodne urządzenia medyczne, jak sprzęt kardiologiczny, aparaty słuchowe czy systemy do endoskopii i obrazowania.

Ranking udziałów w globalnym rynku półprzewodników przemysłowych

Ważną rolę w kształtowaniu ogólnych rankingów rynku półprzewodników przemysłowych nadal odgrywają strategiczne przejęcia. W 2017 roku wszystkie firmy należące do pierwszej dziesiątki najlepszych dostawców półprzewodników przemysłowych osiągnęły wzrosty przychodów:

  1. Texas Instruments utrzymał pozycję największego dostawcy półprzewodników przemysłowych w 2017 roku.
  2. Przejęcie Linear Technology spowodowało, że Analog Devices znalazł się na drugiej pozycji. Połączona firma Analog Devices i Linear Technology wygenerowała w 2017 roku 2,8 miliarda dolarów przychodu. Przejęcie to zwiększyło udział ADI w różnych segmentach przemysłu, takich jak automatyzacja fabryk, wojskowy przemysł lotniczy, nadzór wideo, testowanie i pomiary oraz zastosowania medyczne i energetyczne.
  3. Intel zajął trzecie miejsce dzięki generowaniu dwucyfrowego wzrostu przez jednostkę zajmującą się Internetem Rzeczy. Wzrost ten przypisywany jest innowacjom i dynamice w zakresie automatyzacji fabryk, nadzoru wideo i zapotrzebowaniu ze strony rynkowych segmentów medycznych. Wynikowi Intela pomogło również rozpowszechnienie inteligentnych i połączonych urządzeń oraz ogromna poprawa w zakresie analityki danych.
  4. Na czwarte miejsce Infineona wpłynął wysoki wzrost przychodów napędzany nadal przez aplikacje przemysłowe, szczególnie w zakresie automatyzacji fabryk, trakcji i różnych segmentów energetycznych, takich jak fotowoltaika, zasilacze i ładowarki pojazdów elektrycznych, w których wykorzystywane są najwyższej jakości elementy dyskretne i zarządzające energią.
  5. Piąte miejsce STMicroelectronics wynika z uzyskiwania stałego dochodu z różnych aplikacji przemysłowych, w tym automatyki przemysłowej i budowlanej, gdzie wykorzystywane są mikrokontrolery (MCU) firmy, komponenty analogowe i dyskretne.
  6. Uzyskiwane z działalności przemysłowej przychody Microna pozwoliły zająć mu miejsce szóste. Za wyniki firmy odpowiadał dynamiczny wzrost na rynku pamięci DRAM oraz na rynku Przemysłowego Internetu Rzeczy, który dotyczył automatyki fabrycznej, nadzoru wideo oraz transportu.
  7. Toshiba zajęła siódme miejsce, a jej przychody z elektroniki przemysłowej w 2017 roku wzrosły do wartości ​​1,5 mld dolarów. Wzrost był napędzany przez tranzystory mocy, układy MCU oraz optyczne i logiczne układy scalone przeznaczone do zastosowań w produkcji i do automatyzacji procesów, a także w energetyce i automatyce budynkowej.
  8. Microchip Technology znalazł się na ósmym miejscu, a wzrost przychodów firmy wspierany był głównie przez rozwiązania MCU w zakresie automatyzacji produkcji i procesów, energetyki i automatyki budynkowej.
  9. Firma ON Semiconductor zajęła miejsce dziewiąte, co zawdzięcza rozwojowi automatyzacji produkcji i procesów, w tym w zakresie widzenia maszynowego, zasilania i automatyki budynkowej, a także zapotrzebowaniu na urządzenia medyczne, np. aparaty słuchowe.
  10. NXP zajmuje dziesiąte miejsce, mając silną pozycję w produkcji i automatyzacji procesów, w budownictwie i automatyce domowej, a także w elektronice medycznej i przeznaczonej dla innych zastosowań przemysłowych.

Chociaż nie wpłynęły na zajęcie pozycji w pierwszej dziesiątce, na szczególną uwagę zasługują ogromne inwestycje Chin w produkcję diod LED. Chińska firma MLS awansowała z miejsca 18 na 13 po odnotowaniu 50-procentowego wzrostu przychodów, które w 2017 r. osiągnęły 1 miliard dolarów. MLS pokonał innych wiodących dostawców oświetlenia LED, jak Nichia, Osram i Cree.

Ranking dostawców półprzewodników przemysłowych, przychody w miliardach dolarów (źródło: IHS Markit)

źródło: IHS Markit

Zobacz również