Rok rekordowych wyników w branży półprzewodnikowej

| Gospodarka Artykuły

Przemysł półprzewodnikowy zamknął rok 2017 rekordowymi wynikami, odnotowując najwyższy roczny wzrost od 14 lat - według firmy IHS Markit, wiodącego specjalisty w zakresie analiz, globalne przychody na tym rynku wzrosły o 21,7%, osiągając  429,1 mld dolarów. Dzięki rekordowemu wzrostowi o 53,6%, liczonemu rok do roku, a także najwyższym w historii firmy przychodom, Samsung zastąpił w 2017 roku Intela na pozycji lidera rynku półprzewodników. Za firmą Intel, na miejscu trzecim, znalazł się SK Hynix.

Rok rekordowych wyników w branży półprzewodnikowej

- Rok 2017 był niezapomniany - powiedział Shaun Teevens, analityk półprzewodnikowego łańcucha dostaw z IHS Markit. - Oprócz rekordowego wzrostu w branży, Intel, który przez 25 lat dominował na rynku, został na pozycji światowego lidera dostaw półprzewodników zastąpiony przez Samsunga.

Spośród 20 największych dostawców półprzewodników największy wzrost przychodów rok do roku odnotowały firmy SK Hynix i Micron, odpowiednio o 81,2 oraz 79,7%. " był głównie  - Za silny rozwój tych firm odpowiedzialna była głównie bardzo korzystna sytuacja na rynku pamięci, z dużym popytem i wysokimi cenami - powiedział Shaun Teevens.

Najlepszą firmą fablessową w 2017 roku pozostał Qualcomm, następna była nVidia, która awansowała na drugą pozycję po wzroście o 42,3% w stosunku do poprzedniego roku. Wśród 20 wiodących firm MLS uzyskała najwyższy udział w rynku, przenosząc się z 20 na 15 miejsce w rankingu przychodów sporządzanym przez IHS Markit.

Najsilniejszą kategorią branżową były pamięci

W 2017 roku najsilniejszą kategorią branżową okazały się układy pamięci, które odnotowały wzrost o 60,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. W tej kategorii pamięci DRAM wzrosły o 76,7%, a układy NAND o 46,6% - to najwyższe wskaźniki wzrostu dla obu podkategorii pamięci od 10 lat. Znaczna część wzrostu przychodów wynikała z wyższych cen i zwiększonego zapotrzebowania na te układy, w relacji do ograniczonej podaży.

- Przejście z technologii 2D NAND na 3D NAND doprowadziło rynek do niezrównoważonego popytu i podaży w 2017 roku, podnosząc ceny przez cały rok - powiedział Craig Stice, dyrektor ds. układów pamięciowych i pamięci masowych w IHS Markit. - Wchodząc w rok 2018, technologia 3D NAND stanowi prawie trzy czwarte całkowitej produkcji liczonej jako pojemność pamięci, a przewiduje się, że będzie trzeba sprostać dużemu popytowi w zakresie dysków SSD i układów mobilnych. Prawdopodobnie ceny zaczną mocno spadać, ale rok 2018 może nadal być rekordowym rokiem przychodów dla rynku NAND.

Wyłączając pamięci, pozostała część branży półprzewodnikowej wzrosła w ubiegłym roku o 9,9%, głównie ze względu na solidny wzrost sprzedaży i duży popyt we wszystkich zastosowaniach, regionach i technologiach. Półprzewodniki wykorzystywane w aplikacjach do przetwarzania danych przyniosły na koniec roku wzrost o 33,4%. Rynkowym liderem w tej kategorii pozostał Intel, ze sprzedażą prawie dwa razy większą niż, notowany jako drugi, Samsung.

źródło: IHS Markit