Ceny kontraktowe pamięci DRAM przestaną spadać w I kwartale 2020 roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według DRAMeXchange ceny spotowe na rynku pamięci DRAM zaczęły wracać do właściwego poziomu. Sytuacja w tym segmencie zaczęła się poprawiać, a klienci chętniej podnoszą poziom zapasów.

Ceny kontraktowe pamięci DRAM przestaną spadać w I kwartale 2020 roku

Analitycy wskazują, że wcześniej ceny spotowe pamięci DRAM zostały dotknięte przez malejącą wartość chipów produkowanych w technologii 1Xnm, które stały się dostępne po najniższych możliwych cenach, wynikających ze zwrotów takich układów. Chociaż tracące na wartości chipy są nadal zwracane, to producenci modułów pamięci i pośrednicy handlowi stali się bardziej skłonni do podnoszenia zapasów. Zdaniem DRAMeXchange, wraz z szybką redukcją zapasów układów 1Xnm, ceny spotowe zaczęły rosnąć.

DRAMeXchange twierdzi, że jeśli ceny spotowe na rynku zaczną szybko wracać do odpowiedniego poziomu, to już w pierwszym kwartale 2020 roku może rozpocząć się wzrost kontraktowych cen pamięci DRAM. Pomimo dokonanej w ciągu ostatnich pięciu kwartałów korekty zapasów dostawców, w czwartym kwartale 2019 roku nadpodaż pamięci DRAM nadal utrzymuje swój poziom. DRAMeXchange wskazuje, że taka sytuacja nie ulegnie zmianie do połowy 2020 roku.

Prognozowane ceny kontraktowe pamięci DRAM przeznaczonych do komputerów osobistych, zastosowań specjalistycznych i urządzeń mobilnych w pierwszym kwartale 2020 roku zanotować mają jeszcze niewielkie spadki. Przy przewidywanym 5% wzroście średniej ceny (ASP) pamięci przeznaczonych do serwerów, ASP układów DRAM ogólnego przeznaczenia w pierwszym kwartale przyszłego roku utrzyma się na stałym poziomie.

źródło: DigiTimes