HARTING otworzył Europejskie Centrum Dystrybucji

| Gospodarka Aktualności

Na początku lipca firma HARTING zainaugurowała działalność Europejskiego Centrum Dystrybucji (European Distribution Center - EDC) w Espelkamp. Codziennie przetwarzanych tu będzie do 20 tys. pozycji zamówień, a towary wysyłane będą do klientów w dniu ich zamówienia. To logistyczne centrum, którego koszt budowy szacowany jest na 45 mln euro, jest największą pojedynczą inwestycją w 74-letniej historii firmy HARTING.

HARTING otworzył Europejskie Centrum Dystrybucji

Z nowego obiektu można codziennie wysłać do klientów i oddziałów na całym świecie około 10 tys. przesyłek. Magazyn o wysokości 20 metrów może pomieścić ok. 7 tys. palet i 120 tys. kontenerów. W centrum, w systemie dwuzmianowym pracuje 140 osób.

Najważniejsze cechy techniczne, to wysoce zautomatyzowany system pobierania produktów oraz powierzchnia magazynowa, która jest optymalnie zarządzana i wydajnie wykorzystywana, zależnie od masy i objętości danego zamówienia. Technologia RFID zapewnia prawidłowe umieszczenie i załadowanie palet, a system autonomicznego transportu odpowiada za przewóz towarów między halami i indywidualny wybór optymalnej trasy.

Duży nacisk położono również na zrównoważone dostarczanie energii. Zasilanie Europejskiego Centrum Dystrybucji zapewnia system fotowoltaiczny zainstalowany na dachu, natomiast zapotrzebowanie na energię do chłodzenia i ogrzewania zaspokajane jest przez produkowany wewnętrznie biometan i instalację geotermalną, na potrzeby której trzeba było wywiercić 36 otworów o głębokości 150 m. Zastosowana koncepcja energetyczna minimalizuje emisję CO2.

Koszt całego centrum był o 27% niższy niż pierwotnie obliczony przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW).

źródło: HARTING