Ceny akumulatorów li-ion spadną do 100 dolarów za kWh

| Gospodarka Zasilanie

LG Chem, koreański producent akumulatorów prognozuje, że do 2025 roku ceny ogniw litowo-jonowych spadną z blisko 200 dolarów/kWh - zanotowanych w 2015 roku - do 100 dolarów/kWh. W 2024 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosnąć ma z 2,4 mln do około 13,2 mln, co oznacza wzrost ich udziału w ogólnej sprzedaży samochodów z obecnych 3 do 15%. W ciągu 5 lat zapotrzebowanie na baterie wzrośnie 5-krotnie, a ceny ogniw li-ion odnotują wyraźny spadek.

Ceny akumulatorów li-ion spadną do 100 dolarów za kWh

Fabryka akumulatorów LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem jest obecnie jednym z największych tego typu zakładów w Europie i na świecie. Wstępnie koreański producent planował wydać na obiekt 1,3 mld zł, jednak w drugim etapie inwestycja sięgnie poziomu 4,5 mld zł. Zlokalizowany w Polsce zakład LG Chem dostarcza akumulatory dla takich firm, jak Volvo, Audi, Jaguar i Daimler; poducent pozyskał ponadto nowego klienta, którym jest amerykańska Tesla. Koreańska firma rozważa również budowę kolejnej fabryki w Polsce, która prawdopodobnie powstanie pod Opolem.

Miesięczna zdolność produkcyjna fabryki rozbudowywanej pod Wrocławiem wystarczy, aby wyposażyć w akumulatory li-ion 30 tys. samochodów. Zgodnie z zapowiedziami firmy, zakład w ciągu 2-3 lat ma 7-krotnie zwiększyć roczne moce produkcyjne z 10 do 70 GWh całkowitej pojemności baterii. Do 2021 roku firma zamierza dostarczać akumulatory do 1 mln elektrycznych samochodów rocznie, a także zwiększyć zatrudnienie przy produkcji z obecnych 1,7 do 6 tys. osób. Zdaniem Komisji Europejskiej do 2025 roku roczna wartość rynku baterii może wynieść 250 mld euro, natomiast popyt na akumulatory w Europie wyniesie 200 GWh, a w skali globalnej 600 GWh.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również