Pakiety akumulatorowe - czas na optymalizację technologii i obniżkę kosztów

| Gospodarka Zasilanie

Głównym czynnikiem napędzającym rynek akumulatorów jest rosnący segment rynku pojazdów elektrycznych. Całkowite roczne zapotrzebowanie na pakiety przeznaczone do takich zastosowań wzrośnie z 26,6 mld dolarów zanotowanych w 2019 roku do 137,1 mld w roku 2025.

Pakiety akumulatorowe - czas na optymalizację technologii i obniżkę kosztów

Tempo wzrostu dla różnych aplikacji jest różne, ponieważ dynamikę rynku determinują różne czynniki. Yole Developpement uważa, że w motoryzacji popyt będą tworzyć głównie pojazdy w pełni elektryczne, które stworzą 76% całkowitego zapotrzebowania na GWh pojemności ogniw do 2025 r. Drugim istotnym obszarem po motoryzacji są magazyny energii dla odnawialnych źródeł energii, głównie fotowoltaiki i wiatru. Główni gracze w tym obszarze rynku to CATL, LG Chem, Panasonic i Samsung SDI.

 
Rozwój rynku akumulatorów litowo-jonowych w latach 2019-2025 wg Yole Developpement

Ponieważ w najbliższych latach nie są oczekiwane żadne duże przełomy technologiczne w zakresie ogniw akumulatorów, główne trendy rozwojowe będą dotyczyły usprawnień istniejących technologii oraz minimalizacji kosztów produkcji. Doskonalone będą też układy BMS (zarządzania pracą pakietów akumulatorowych), gdyż pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnej energii, ograniczając w ten sposób potrzebę zwiększenia pojemności akumulatora. Szybki rozwój będzie widoczny także w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa pakietów, jak systemy chłodzenia, obudowy czy połączenia elektryczne.