Unia Europejska przeznaczy 3,2 mld euro na badania i rozwój akumulatorów

| Gospodarka Zasilanie

W poniedziałek 9 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła środki w wysokości 3,2 mld euro (3,53 mld dolarów) pomocy publicznej na badania i rozwój technologii w zakresie akumulatorów w siedmiu krajach Unii Europejskiej - w Belgii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce i Szwecji.

Unia Europejska przeznaczy 3,2 mld euro na badania i rozwój akumulatorów

Oczekuje się, że 3,2 mld euro ze środków publicznych uruchomi dodatkowe 5 mld euro pochodzące od inwestorów prywatnych. Zakończenie całego projektu zaplanowano na rok 2031.

- Produkcja akumulatorów w Europie ma strategiczne znaczenie dla naszej gospodarki i społeczeństwa, ze względu na tkwiący w niej potencjał w obszarze czystej energii i mobilności, tworzenia nowych miejsc pracy, a także zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności. Zatwierdzona pomoc zapewni realizację tego ważnego projektu bez nadmiernego oddziaływania na konkurencję - powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE odpowiedzialna za obszar konkurencji.

Komisja Europejska deklaruje, że projekt będzie obejmował - ambitne i ryzykowne - badania i rozwój w całym łańcuchu wartości akumulatorów, począwszy od wydobywania surowców, przez produkcję zaawansowanych materiałów chemicznych, opracowywanie nowej architektury ogniw i modułów bateryjnych oraz ich integrację z inteligentnymi systemami, aż po ich recykling i ponowne wykorzystanie.

źródło: Reuters