UE dofinansuje producentów baterii kwotą 3,5 mld dolarów

| Gospodarka Zasilanie

Unia Europejska zatwierdziła plan obejmujący udzielenie pomocy finansowej takim firmom, jak Tesla, BMW i inne, w celu wsparcia produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, co ma ograniczyć import i pozwolić konkurować z Chinami, czyli obecnym liderem branży. Oprócz Tesli i BMW, wśród 42 firm, które zarejestrowały się i mogłyby otrzymać pomoc, znajdują się: Fiat Chrysler Automobiles, Arkema, Borealis, Solvay, Sunlight Systems i Enel X.

UE dofinansuje producentów baterii kwotą 3,5 mld dolarów

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską projektu European Battery Innovation o wartości 2,9 miliarda euro (3,5 miliarda dolarów) jest następstwem uruchomienia w 2017 r. European Battery Alliance, którego celem jest wspieranie przemysłu w okresie odchodzenia od paliw kopalnych. Projekt European Battery Innovation ma być realizowany do 2028 roku.

Projekt European Battery Innovation obejmuje wszystko - od wydobycia surowców, przez projektowanie i produkcję ogniw, po recykling i utylizację. Finansowanie projektu będzie pochodzić z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Polski, Słowacji, Hiszpanii i Szwecji. Komisja Europejska chce również pozyskać 9 mld euro od prywatnych inwestorów. W początkowej fazie ​​Berlin udostępnił prawie 1 mld euro i planuje wesprzeć projekt kwotą około 1,6 mld euro.

Obecnie Chiny są źródłem około 80% światowej produkcji ogniw litowo-jonowych, ale UE stwierdziła, że ​​może stać się w tym względzie samowystarczalna do roku 2025.

źródło: Reuters

Zobacz również