Kosztem 238 mln dolarów Ericsson wybuduje w Brazylii nową linię dla urządzeń 5G

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Szwedzki producent urządzeń telekomunikacyjnych Ericsson planuje zainwestować w Brazylii 1 mld reali (238,30 mln dolarów) w budowę dodatkowej linii montażowej dla urządzeń 5G, które mają być przeznaczone na rynek Ameryki Łacińskiej. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2020-2025 i obejmie między innymi koszty zakupu maszyn. Działanie to może stanowić początek rywalizacji z fińską Nokią i chińskim Huaweiem, które również mają swoje fabryki w Sao Paulo. Nowa linia montażowa zacznie działać od trzeciego kwartału 2020 roku.

Kosztem 238 mln dolarów Ericsson wybuduje w Brazylii nową linię dla urządzeń 5G

Obecnie Ericsson Latam South eksportuje 40% sprzętu wytworzonego w Brazylii do krajów Ameryki Łacińskiej. Na świecie już 23 duże sieci 5G korzystają z technologii Ericssona. Globalnie firma zawarła 80 umów obejmujących budowę infrastruktury 5G.

Jeśli w Brazylii aukcja dotycząca sieci 5G zostanie przełożona na 2021 roku, to według wcześniej opublikowanych badań, Ericsson może stracić około 25 mld reali. Firma spodziewa się, że wdrożenie sieci nowej generacji przyczyni się do uruchomienia bezpośrednich inwestycji w wysokości 10 mld reali oraz dodatkowych 250 mln reali na badania i rozwój. Wpłynie to na utworzenie w kraju 200 tys. nowych miejsc pracy.

W ciągu najbliższych trzech lat w budowę fabryki smartfonów w Sao Paulo 800 mln dolarów zainwestuje Huawei. Firma zamierza w ten sposób zwiększyć swój udział na rynku w Ameryce Łacińskiej, pomimo sprzeciwów ze strony Stanów Zjednoczonych.

W najnowszym raporcie Ericsson szacuje, że do 2025 roku 65% światowej populacji będzie miało dostęp do sieci 5G.

źródło: Reuters