Orange i Ericsson testują w Warszawie sieć 5G

| Gospodarka Komunikacja

Orange Polska i Ericsson utworzyli w Warszawie testową sieć 5G, która umożliwia transmisję danych z prędkością do blisko 900 Mb/s. W ramach testów uruchomiono 9 stacji bazowych (BTS) na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Obecnie są to największe testy 5G w Polsce, które sprawdzą najnowszą technologię bezprzewodowego przesyłania danych w miejskich warunkach. Do testowania sieci zostaną zaangażowani klienci sieci Orange, którzy otrzymają smartfony Orange Neva Jet obsługujące technologię 5G.

Orange i Ericsson testują w Warszawie sieć 5G

Wspólnie prowadzone testy przez Orange Polska i Ericsson mają na celu znalezienie optymalnego rozwiązania, które spełni potrzeby klientów i sprawdzi się w zarządzaniu infrastrukturą. Urządzenia tworzące sieć testową wykorzystują kanał o szerokości 80 MHz w paśmie radiowym 3,4-3,6 GHz, które zostało udostępnione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jako docelowy zakres częstotliwości przeznaczony dla przyszłej sieci 5G. Infrastruktura stacji BTS została w pełni połączona ze światłowodową siecią szkieletową operatora o przepustowości 10 Gb/s i zostały one rozmieszczone tak, aby tworzyły spójny zasięg umożliwiający poruszanie się między nimi bez przerywania połączenia. Z testowaną siecią połączą się urządzenia obsługujące technologię łączności 5G, do których będzie należeć ponad 100 smartfonów i mobilnych routerów.

Orange jako pierwszy przeprowadził w Polsce testy łączności 5G poza laboratorium, wykorzystując do tego pasma radiowe 3,4-3,6 GHz i 26-28 GHz. Operator planuje w latach 2020-2021 wdrożenie sieci 5G do użytku komercyjnego, jednak będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiednich zakresów częstotliwości niezbędnych do funkcjonowania infrastruktury radiowej.

źródło: Ericsson

Zobacz również