Orange i Ericsson testują w Warszawie sieć 5G

Orange Polska i Ericsson utworzyli w Warszawie testową sieć 5G, która umożliwia transmisję danych z prędkością do blisko 900 Mb/s. W ramach testów uruchomiono 9 stacji bazowych (BTS) na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Obecnie są to największe testy 5G w Polsce, które sprawdzą najnowszą technologię bezprzewodowego przesyłania danych w miejskich warunkach. Do testowania sieci zostaną zaangażowani klienci sieci Orange, którzy otrzymają smartfony Orange Neva Jet obsługujące technologię 5G.

Posłuchaj
00:00

Wspólnie prowadzone testy przez Orange Polska i Ericsson mają na celu znalezienie optymalnego rozwiązania, które spełni potrzeby klientów i sprawdzi się w zarządzaniu infrastrukturą. Urządzenia tworzące sieć testową wykorzystują kanał o szerokości 80 MHz w paśmie radiowym 3,4-3,6 GHz, które zostało udostępnione przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jako docelowy zakres częstotliwości przeznaczony dla przyszłej sieci 5G. Infrastruktura stacji BTS została w pełni połączona ze światłowodową siecią szkieletową operatora o przepustowości 10 Gb/s i zostały one rozmieszczone tak, aby tworzyły spójny zasięg umożliwiający poruszanie się między nimi bez przerywania połączenia. Z testowaną siecią połączą się urządzenia obsługujące technologię łączności 5G, do których będzie należeć ponad 100 smartfonów i mobilnych routerów.

Orange jako pierwszy przeprowadził w Polsce testy łączności 5G poza laboratorium, wykorzystując do tego pasma radiowe 3,4-3,6 GHz i 26-28 GHz. Operator planuje w latach 2020-2021 wdrożenie sieci 5G do użytku komercyjnego, jednak będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiednich zakresów częstotliwości niezbędnych do funkcjonowania infrastruktury radiowej.

Źródło: Ericsson

Powiązane treści
Kosztem 238 mln dolarów Ericsson wybuduje w Brazylii nową linię dla urządzeń 5G
Ericsson inwestuje w Tczewie w produkcję dla komunikacji 5G
Ericsson zapłaci ponad 1 miliard dolarów kary za działania korupcyjne
Deutsche Telekom uruchomił sieć 5G w Niemczech
5G w Polsce znowu się opóźnia
Nokia i Ericsson zbudują sieć 5G dla Orange
Europejskie firmy zbudują w Chinach sieć 5G
Norwegia ma pierwszą komercyjną sieć 5G
Nadchodzi czas na dzielenie się widmem radiowym?
Wyższe limity poziomów fal elektromagnetycznych od 2021 roku
Sieci 5G - czekamy na zmianę przepisów w zakresie PEM
Chińskie marki przejmą w przyszłym roku 60% rynku telefonów 5G
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Druga generacja satelitów GNSS Galileo jest rozwijana z pełną prędkością
Technika
Automatyka przemysłowa i budynkowa na dwóch przewodach
Gospodarka
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów