Deutsche Telekom uruchomił sieć 5G w Niemczech

| Gospodarka Komunikacja

Deutsche Telekom ogłosił, że jego sieć komórkowa 5G została właśnie uruchomiona w pięciu niemieckich miastach. Moment rozpoczęcia funkcjonowania sieci 5G jest nieprzypadkowy - jutro w Berlinie startują targi elektroniki konsumenckiej IFA. Lider niemieckiego rynku usług telekomunikacyjnych zapłacił 2,2 mld euro (2,5 mld dolarów) za pasmo 3,6 GHz przeznaczone dla sieci 5G.

Deutsche Telekom uruchomił sieć 5G w Niemczech

Lokalne usługi telekomunikacyjne sieci 5G są świadczone w Berlinie, Monachium, Kolonii, Bonn i Darmstadt. Nowa technologia przesyłania danych oferuje przepustowość łącza do 1 Gb/s, co umożliwia błyskawiczny dostęp za pośrednictwem smartfona do obszernych treści elektronicznych, np. by w kilka sekund pobrać na smartfona film.

Deutsche Telekom poinformował, że do końca tego roku zasięgiem sieci 5G objęte będą również miasta Hamburg i Lipsk, a do 2020 roku - kolejne 20 niemieckich miast. Aby klienci mogli zapoznać się z nową technologią, firma wprowadza na rynek smartfony Samsung Galaxy 5G i Galaxy Note 10+ 5G, a także Huawei Mate 20X 5G oraz - dla domowego Internetu - HTC 5G Hub. Także operator telekomunikacyjny Vodafone ogłosił, że zamierza na terenie Niemiec wprowadzić łączność w technologii 5G, konkurując cenowo z Deutsche Telekom.

źródło: Reuters