Przychody z sieci 5G w 2020 roku sięgną 4 mld dolarów

| Gospodarka Komunikacja

Według Gartnera, w 2020 roku światowe przychody z infrastruktury sieci 5G osiągną 4,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 89% w porównaniu z wartością 2,2 mld dolarów w bieżącym roku. Prognoza wskazuje, że inwestycje w sieć 5G NR (New Radio) będą stanowiły 6% z całkowitych przychodów dostawców usług telekomunikacyjnych, a w przyszłym roku osiągną poziom 20%.

Przychody z sieci 5G w 2020 roku sięgną 4 mld dolarów

Sylvain Fabre, dyrektor ds. badań w firmie Gartner powiedział, że przypadku tegorocznych wdrożeń 5G, dostawcy usług internetowych korzystają z technologii non-stand-alone, która umożliwia instalację nowych urządzeń radiowych w istniejącej infrastrukturze sieci 4G. W 2020 roku operatorzy wprowadzą autonomiczną technologię 5G, która będzie wymagać sprzętu NR i sieci całkowicie bazującej na rozwiązaniach 5G.

W 2019 i 2020 roku technologia 5G zostanie wdrożona w wielu dużych miastach, a obecnie usługi są już świadczone w USA, Korei Południowej i niektórych krajach europejskich, w tym w Szwajcarii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Operatorzy telekomunikacyjni w Kanadzie, Francji, Niemczech, Hongkongu, Hiszpanii, Szwecji, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłosili plany, których celem jest przyspieszenie do 2020 roku budowy sieci nowej generacji. Firma Gartner oszacowała, że na świecie 7% dostawców usług telekomunikacyjnych wdrożyło infrastrukturę 5G w swoich sieciach.

Konsumenci stanowią główny segment, który napędza rozwój nowej technologii jednak operatorzy coraz częściej będą ukierunkowywać usługi 5G na sektor biznesowy. Oczekuje się, że sieci telefonii komórkowej poszerzą swoją ofertę o nowe sektory, takie jak inteligentne fabryki, autonomiczny transport, zdalna opieka zdrowotna, rolnictwo i handel detaliczny, a także umożliwią tworzenie sieci prywatnych dla użytkowników przemysłowych.

Dostawcy sprzętu radiowego postrzegają prywatne sieci przemysłowe jako segment na rynku o dużym potencjale. Niemcy zarezerwowali już pasmo 3,7 GHz dla takich sieci, a Japonia 4,5 GHz i 28 GHz. Firma Ericsson dąży do dostarczenia rozwiązań technologicznych za pośrednictwem operatorów w celu budowy sieci prywatnych o wysokim poziomie niezawodności i wydajności oraz bezpieczeństwa. Nokia opracowała rozwiązania, które umożliwią dużym firmom przemysłowym realizowania własnych prywatnych sieci.

Operatorzy telekomunikacyjni w celu utrzymania na średnim poziomie standardów wydajności w związku z rozbudową sieci 5G będą musieli dokonać ukierunkowywanych ulepszeń warstwy 4G, czyli zmodernizować infrastrukturę poprzedniej generacji wokół obszarów objętych zasięgiem nowej technologii komunikacji bezprzewodowej. Działanie sieci 5G sąsiadującej ze starszą wolniejszą 4G może stwarzać problemy z wydajnością, a powodem będzie przełączanie pracy urządzeń mobilnych z 5G na 4G/LTE Advanced Pro. Ten problem będzie najbardziej widoczny w latach 2019-2021.

źródło: DigiTimes

Zobacz również