Firmy Ericsson i Swisscom uruchomiły pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

| Gospodarka Komunikacja

Ericsson i Swisscom, największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, uruchomili pierwszą, dużą komercyjną sieć 5G w Europie. W ubiegłym tygodniu, 10 kwietnia, Swisscom zaprezentował w Zurychu sieć 5G oraz partnerów i urządzenia abonenckie, a uruchomienie sieci nastąpiło 17 kwietnia. Sieć i powiązane z nią usługi 5G są obecnie dostępne w 54 miastach w Szwajcarii, w tym w Zurychu, Bernie, Genewie, Bazylei, Lozannie i Lucernie.

Firmy Ericsson i Swisscom uruchomiły pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

Abonenci Swisscoma posiadający smartfony i routery 5G w obszarach objętych usługą natychmiast odniosą korzyści z dużej prędkości, małych opóźnień i ulepszonych szerokopasmowych usług 5G w zakresie inforozrywki, gier czy wirtualnej rzeczywistości. Uruchomienie sieci 5G otwiera też drzwi do odkrywania nowych możliwości Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.

Swisscom ogłosił niedawno, że do końca 2019 roku sieć 5G zostanie uruchomiona w całej Szwajcarii. Umożliwi to oprogramowanie Ericsson Spectrum Sharing, dzięki któremu nowe pasma częstotliwości 5G używane będą w agregacji z istniejącymi niskimi pasmami, przy współdzieleniu widma 4G/5G. Rozwiązanie ESS oraz radiotelefony 4G z możliwością przełączenia na 5G umożliwią ogólnokrajowy zasięg 5G.

Ericsson i Swisscom łączy długoletnia współpraca, rozwijająca się w kierunku komercjalizacji 5G. W listopadzie 2017 roku Swisscom wybrał firmę Ericsson jako strategicznego partnera dla Gigabit LTE i 5G. We wrześniu 2018 roku firmy zrealizowały pierwszą w Europie transmisję danych typu end-to-end, multivendor 5G non-standalone (NSA) w paśmie 3,5 GHz. Swisscom wybrał firmę Ericsson jako dostawcę dla kompleksowych rozwiązań 5G, takich jaki Ericsson Expert Analytics, a ostatnio Ericsson Security Manager.

źródło: Ericsson