Firmy Orange i Ericsson przeprowadziły w Zakopanem testy łączności 5G

| Gospodarka Komunikacja

Operator Orange Polska przeprowadził w lutym kolejne testy najnowszej technologii 5G. Uruchomiono pierwsze w Polsce, i jedne z pierwszych na świecie, urządzenia zgodne ze standardem 3GPP. Bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericssona, po raz pierwszy w Polsce przetestowano sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Operator przygotowuje się do prowadzenia w bieżącym roku następnych testów.

Firmy Orange i Ericsson przeprowadziły w Zakopanem testy łączności 5G

- Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G i jej praktycznych zastosowań w wysokim paśmie częstotliwości, w warunkach miejskich. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniami. Doskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wirelss Access) wykorzystujący 5G -powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r., fazą standardu 5G - Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie "Non Stand Alone", co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje standard 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Orange jako pierwszy w Polsce rozpoczął poza laboratorium testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz, zarówno na urządzeniach testowych, jak i komercyjnych. Kontynuacją testów sieci 5G są testy w paśmie 26-28 GHz. Ich celem jest przygotowanie operatora do komercyjnego wdrożenia sieci 5G. Kolejna generacja technologii mobilnej wymaga dalszych prac, które pozwolą zintegrować wszystkie elementy sieci.

Sprzęt serii Ericsson Radio System produkowany od 2015 roku został zaprojektowany tak, by spełniać wymogi  technologii 5G. Transmisja danych zgodna ze standardem nowej generacji 5G może zostać uruchomiona poprzez zdalną aktualizację oprogramowania. Na całym świecie zainstalowanych zostało ponad trzy miliony stacji bazowych firmy Ericsson, które mogą być wykorzystane do uruchomienia technologii 5G.

źródło: Ericsson