Sieci 5G otworzą rynek na podzespoły z fosforku indu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Rozwój technologii płytek podłożowych z fosforku indu (InP) napędzany jest obecnie przez aplikacje światłowodowe w telekomunikacji i dla potrzeb centrów danych, ponieważ InP pozwala na emisję i detekcję promieniowania o długościach fal powyżej 1000 nm. Rynek takich płytek jest w znacznym stopniu uzależniony od rozwoju rynku aplikacji kategoryzowanych jako fotoniczne. W takich zastosowaniach wykorzystuje się InP jako podłoże dla diod laserowych i fotodiod w transceiverach optycznych.

Sieci 5G otworzą rynek na podzespoły z fosforku indu

Nadchodząca era telekomunikacji 5G oraz imponujące tempo rozwoju centrów danych zapewnią szybki wzrost rynku w kolejnych latach. Yole Développement przewiduje wzrost sprzedaży materiałów z InP do 172 mln dolarów w 2024 roku, z 14-procentowym współczynnikiem CAGR w latach 2018-2024.

W zakresie parametrów sygnałowych przyrządy oparte o InP zapewniają dużą szybkość działania i mają małe szumy. InP jest też konkurencyjnym materiałem dla GaAs i SiGe. Na razie jednak, w porównaniu do dwóch wymienionych, jest produktem dla rynków niszowych, dla których wspólnym mianownikiem jest wydajność, takich jak komunikacja wojskowa, radary i radiometria, a także automatyczny sprzęt testujący. Ten stan może zmienić nadejście telekomunikacji 5G oraz dalszy szybki rozwój centrów danych niezbędnych dla realizacji usług w chmurach obliczeniowych, w które inwestują internetowi giganci jak Google, Amazon, Alibaba i inni. Ta część rynku będzie tworzyć w 2024 roku zapotrzebowanie na płytki InP na poziomie około 53 mln dolarów do 2024 roku, a średni wzrost wyniesie 14% w latach 2018-2024.

 
Rozwój rynku materiałów podłożowych z InP w podziale na główne segmenty (źródło: Yole Developpement)
 
Firmy aktywne na rynku fosforku indu

Fosforek indu może zacząć przejmować rynek zajęty obecnie przez materiały GaAs i SiGe, gdy upowszechnią się sieci komputerowe pracujące przy wyższych prędkościach (100 GbE i 400 GbE), w których komponenty z InP mają bardziej korzystne właściwości. Na koniec warto wymienić aplikacje radarów optycznych (lidarów), które na materiałach InP będą mogły zapewnić większy zasięg i jednocześnie bezpieczeństwo dla oczu, dzięki pracy w dalekiej od światła widzialnego podczerwieni.