Intel, MediaTek i Qualcomm zdominują dostawy chipów 5G

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W czasie, gdy producenci chipów i dostawcy smartfonów starają się zapobiegliwie znaleźć dla siebie dobre miejsce w obszarze własności intelektualnej, patentów i procesorów aplikacyjnych dla segmentu 5G, najbardziej krytyczne rozwiązania dotyczące modemów 5G wciąż są przestrzenią zdominowaną przez trzech wiodących producentów układów - firmy Qualcomm, Intel i MediaTek. Huawei, Samsung Electronics i Apple wciąż prezentują postawę wyczekującą, ponieważ zyski z inwestycji w rozwiązania modemowe 5G nie są tak lukratywne, jak to sobie wyobrażano.

Intel, MediaTek i Qualcomm zdominują dostawy chipów 5G

Według źródeł, Apple raczej będzie wolał zaadaptować platformę modemową 5G Intela bądź wypróbować rozwiązania oferowane przez MediaTeka, niż tworzyć własne chipy. Sądząc po faktycznych testach terenowych przeprowadzonych przez podmioty zaangażowane w prace na technologią łączności mobilnej 5G, Qualcomm, Intel i MediaTek pozostaną jedynymi trzema graczami w segmencie chipów modemowych 5G, przynajmniej w początkowej fazie nadchodzącej ery 5G.

Tajwańscy projektanci układów zauważyli, że zagadnienia dotyczące projektowania, technologii procesów produkcyjnych i wskaźników wydajności związanych z modemami nie są trudniejsze do rozwiązania niż te dotyczące chipów AP i chipów AI. Bardziej skomplikowane testy, poprawianie wydajności czy korekta szybkości transmisji układów modemowych wymagają jednak znacznie większego wsparcia, zmuszając producentów do radykalnego zwiększania liczebności zespołów R&D. Jak podają źródła, właśnie to odstrasza nowych graczy od wejścia na rynek modemowych układów 5G, mimo niezwykłych perspektyw jego wzrostu.

Jako jeden z trzech głównych dostawców chipów modemowych 5G, Tajwański MediaTek spodziewa się wykorzystać przewagę swojej oferty w postaci dobrych wskaźników cena/wydajność, by wygenerować wzrost w następnej fali wdrażania układów 5G.

źródło: DigiTimes