Ericsson zademonstrował w Krakowie technologię 5G

| Gospodarka Artykuły

Po raz pierwszy w Polsce Ericsson zaprezentował podczas Radio Tech Day laboratoryjny system 5G pracujący w paśmie 28 GHz w widmie o szerokości 1 GHz. Dzięki tak szerokiemu pasmu możliwe jest uzyskanie bardzo dużych przepustowości binarnych (user throughput) oraz bardzo niskich opóźnień (latency). Okazją do prezentacji systemu było zorganizowane 16 listopada otwarcie Ericsson Garage w krakowskim Research & Development Center. Firma pokazała również najnowsze urządzenia Ericsson Radio System, na bazie których możliwa będzie budowa sieci radiodostępowej oraz transportowej w technologii 5G.

Ericsson zademonstrował w Krakowie technologię 5G

Najważniejsze cechy technologii 5G zostały zademonstrowane przy zastosowaniu gry 3D z elementami rzeczywistości wirtualnej. Dla porównania użytkownik miał szansę przetestować podobne środowisko w oparciu o technologię 4G aktualnie dostępną komercyjnie. Ericsson pokazał system radiowy pracujący w sposób najbardziej zbliżony do prawdziwych warunków środowiskowych. Wykorzystano interface radiowy pracujący z prędkością 15 Gb/s z opóźnieniem poniżej 10 ms.

Otwarcie Ericsson Garage w Krakowie jest jednym z elementów upowszechniania programu 5G dla Europy i Polski, który ma na celu wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej. Ericsson Garage to wspólna, inkubatorowa przestrzeń dla operatorów, przedsiębiorstw, programistów, start-upów, uniwersytetów i użytkowników końcowych, koncentrująca się na innowacjach w branży teleinformatycznej dotyczących 5G, chmury, wirtualizacji, Internetu Rzeczy i analityki Centrum R&D. Ericsson Garage w Krakowie ma zapewnić innowatorom i start-upom z całego świata przestrzeń do tworzenia przełomowych i właściwych rozwiązań dla rzeczywistych problemów branży.

Prace w krakowskim Ericsson Garage ruszą pod koniec 2017 roku.

źródło: Ericsson

Zobacz również