Filtry SAW strategicznym komponentem nowoczesnej telekomunikacji
| Gospodarka KomunikacjaSieci telefonii komórkowej 5 generacji wywołają znaczny wzrost zapotrzebowania na filtry w.cz. używane w układach front-end sprzętu komunikacyjnego, przede wszystkim w smartfonach. Od momentu, gdy w 2000 roku smartfony pojawiły się na rynku liczba pasm częstotliwości toru radiowego zwiększyła się z pierwotnych 4 do ponad 30 aktualnie, i zapewne dalej się będzie zwiększać.
Z tej przyczyny filtry dla toru radiowego stają się jedną z najważniejszych grup podzespołów pasywnych, a ich sprzedaż szybko się zwiększa. W 2022 roku ma sięgnąć 16 mld dolarów, przy stopie CAGR na poziomie 8%.
W takich zastosowaniach (poniżej 6 GHz) wykorzystuje się filtry z akustyczną falą powierzchniową, które są tanie i pozwalają się łatwo integrować na PCB, dzięki małym wymiarom. Elementy SAW, TC-SAW, BAW-FBAR, BAW-SMR produkowane są przez kilku silnych graczy o międzynarodowej pozycji, jak Broadcom, Skyworks, Taiyo Yuden, Murata, Kyocera, Hitachi, Samsung czy Seiko Epson, którzy zdecydowanie zmniejszają penetrację nowych firm w tym sektorze. Co więcej, ostatnie i liczne fuzje i przejęcia doprowadziły do wzmocnienia portfeli graczy. Akwizycja firmy Broadcom przez Avago Technologies jest tutaj dobrym przykładem.
Wraz z kształtowaniem się protokołów komunikacyjnych 5G, firmy te opracowują obecnie filtry, które będą spełniać wymagania zarówno aplikacji "sub-6 GHz", jak i przyszłego rynku 5G. Warto dodać, że atrakcyjność nowego standardu komunikacyjnego może doprowadzić do licznych przetasowań w tym obszarze, napędzanych także "wojnami patentowymi".
Prognoza wzrostu rynku komponentów w.cz. w rozbiciu na 4 typy wg Yole Developpement | Filtry z powierzchniową falą akustyczną - czołowi producenci i liczba posiadanych przez nich patentów |