wersja mobilna
Online: 413 Środa, 2018.03.21

Biznes

Filtry SAW strategicznym komponentem nowoczesnej telekomunikacji

poniedziałek, 18 grudnia 2017 12:59

Sieci telefonii komórkowej 5 generacji wywołają znaczny wzrost zapotrzebowania na filtry w.cz. używane w układach front-end sprzętu komunikacyjnego, przede wszystkim w smartfonach. Od momentu, gdy w 2000 roku smartfony pojawiły się na rynku liczba pasm częstotliwości toru radiowego zwiększyła się z pierwotnych 4 do ponad 30 aktualnie, i zapewne dalej się będzie zwiększać.

Z tej przyczyny filtry dla toru radiowego stają się jedną z najważniejszych grup podzespołów pasywnych, a ich sprzedaż szybko się zwiększa. W 2022 roku ma sięgnąć 16 mld dolarów, przy stopie CAGR na poziomie 8%.

W takich zastosowaniach (poniżej 6 GHz) wykorzystuje się filtry z akustyczną falą powierzchniową, które są tanie i pozwalają się łatwo integrować na PCB, dzięki małym wymiarom. Elementy SAW, TC-SAW, BAW-FBAR, BAW-SMR produkowane są przez kilku silnych graczy o międzynarodowej pozycji, jak Broadcom, Skyworks, Taiyo Yuden, Murata, Kyocera, Hitachi, Samsung czy Seiko Epson, którzy zdecydowanie zmniejszają penetrację nowych firm w tym sektorze. Co więcej, ostatnie i liczne fuzje i przejęcia doprowadziły do ​​wzmocnienia portfeli graczy. Akwizycja firmy Broadcom przez Avago Technologies jest tutaj dobrym przykładem.

Wraz z kształtowaniem się protokołów komunikacyjnych 5G, firmy te opracowują obecnie filtry, które będą spełniać wymagania zarówno aplikacji "sub-6 GHz", jak i przyszłego rynku 5G. Warto dodać, że atrakcyjność nowego standardu komunikacyjnego może doprowadzić do licznych przetasowań w tym obszarze, napędzanych także "wojnami patentowymi".

Prognoza wzrostu rynku komponentów w.cz. w rozbiciu na 4 typy wg Yole Developpement Filtry z powierzchniową falą akustyczną - czołowi producenci i liczba posiadanych przez nich patentów
 


World News 24h

wtorek, 20 marca 2018 20:12

Nimbus Data, a pioneer in flash memory solutions, announced the ExaDrive DC100, the largest capacity (100 terabytes) solid state drive ever produced. Featuring more than 3x the capacity of the closest competitor, the ExaDrive DC100 also draws 85% less power per terabyte. These innovations reduce total cost of ownership per terabyte by 42% compared to competing enterprise SSDs, helping accelerate flash memory adoption in both cloud infrastructure and edge computing.

więcej na: nimbusdata.com