Intel przejął za 2 mld dolarów izraelską firmę Habana Labs

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Intel ogłosił w poniedziałek, że kupił za około 2 mld dolarów izraelską firmę Habana Labs specjalizującą się w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Przejęcie ma rozszerzyć ofertę Intela dotyczą AI, aby firma mogła rozwinąć swoją działalność w zakresie centrów danych. Umowa wykupu Habana Labs wpisuje się w ciąg realizowanych w ostatnich latach akwizycji firm specjalizujących się w dziedzinie AI, jak Movidius, Nervana, Altera i Mobileye.

Intel przejął za 2 mld dolarów izraelską firmę Habana Labs

Intel spodziewa się, że szybko rozwijający się rynek układów AI przekroczy do 2024 roku wartość 25 mld dolarów. Od roku 2018 dochody firmy generowane przez rozwiązania AI wzrosły o 20%, do ponad 3,5 mld dolarów. Intel w coraz większym stopniu polega na sprzedaży centrów danych, podczas gdy sprzedaż jego komputerów stacjonarnych maleje.

Start-up Habana Labs został założony w 2016 roku i ma biura zlokalizowane w Tel Awiwie, San Jose, Pekinie, a także w Gdańsku, w Polsce. Do tej pory firma zebrała 120 mln dolarów, w tym 75 mln w rundzie finansowania przeprowadzonej przez Intel Capital w ubiegłym roku.

Navin Shenoy, który nadzoruje grupę Intela zajmującą się centrami danych, powiedział w wywiadzie dla agencji prasowej Reuters, że każdy zestaw układów ma na celu rozwiązanie innego problemu, niezależnie od jego docelowego przeznaczenia. Shenoy dodał, ze chipy Habany wspierają procesy głębokiego uczenia maszynowego.

Habana Labs wprowadziła na rynek swój nowy procesor Gaudi AI, przeznaczony do trenowania modeli AI, który ma zapewnić większą moc obliczeniową, by konkurować w tym zakresie z rywalem Intela - Nvidia Corp. W marcu przedsiębiorstwo to wyprzedziło Intela w zakupie izraelskiego producenta chipów - Mellanox, za 6,9 mld dolarów, wzmacniając tym samym swoją działalność w zakresie centrów danych.

Izraelski start-up pozostanie niezależną jednostką biznesową, kierowaną przez obecny zespół, podlegając jednostce Intela zajmującej się platformami danych. Lokalizacja siedziby firmy nie zostanie zmieniona, a jej prezes Avigdor Willenz będzie pełnił funkcję starszego doradcy Intela.

W 2001 roku Avigdor Willenz sprzedał jednostkę Galileo Technologies firmie Marvell Technology Group za 2,7 mld dolarów, a w 2015 roku Annapurna Labs Amazonowi za około 370 mln dolarów.

Dzięki posiadaniu już pięciu ośrodków Intel zyskał znaczącą obecność w Izraelu i stał się jednym z największych eksporterów tego kraju od momentu uruchomienia tam pierwszego przedsiębiorstwa w 1974 roku. Intel po przejęciu w 2017 roku Mobileye za 15 mld dolarów, przeniósł siedzibę swojego działu technologii motoryzacyjnych do Jerozolimy. Obecnie inwestuje 11 mld dolarów w rozbudowę lokalnej fabryki chipów, a w czerwcu uruchomił w Izraelu program akceleracyjny.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie