Intel przejął Moovit za około 900 mln dolarów w celu rozwoju autonomicznych taksówek

| Gospodarka Projektowanie i badania

Intel przejął za około 900 mln dolarów izraelskiego dostawcę aplikacji do transportu publicznego - Moovit, by pomóc w rozwijaniu usług autonomicznej jazdy pod nazwą robotaxis. Na początku 2022 roku ma zostać ona uruchomiona i posłuży do transportu osób. Przedsiębiorstwo Moovit dalej pozostanie niezależnym podmiotem, a jego technologia i gromadzone dane od ponad 800 mln użytkowników w 102 krajach zostaną zintegrowane z należącą do Intela jednostką pracującą nad samochodami autonomicznymi - Mobileye, z siedzibą w Izraelu.

Intel przejął Moovit za około 900 mln dolarów w celu rozwoju autonomicznych taksówek

Wartość transakcji przejęcia była prawie dwukrotnie wyższa w porównaniu do wartości 500 mln, kiedy Moovit ostatni raz pozyskał finansowanie w 2018 roku. Intel posiadał około 7% udziałów w Moovicie w wyniku poprzedniej inwestycji kapitałowej i zapłacił około 840 mln dolarów, aby przejąć pełną kontrolę nad firmą.

Według źródeł, rozmowy z Moovitem, który chciałby zgromadzić kapitał, rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Moovit miał wystarczająco dużo środków, aby utrzymać się przez około rok, a kiedy gospodarcze skutki pandemii zaczęły postępować, zdecydował się zbadać możliwość bezpośredniej sprzedaży działalności Intelowi. Umowa przejęcia została wynegocjowana w ciągu 40 dni poprzez wirtualne spotkania.

Początkowym celem Moovita było posiadanie niewielkiej floty autonomicznych taksówek w takich krajach, jak Izrael, Francja i Korea Południowa. Moovit jest znany z usług, które pomagają osobom dojeżdżającym do pracy lub turystom znaleźć najlepszą drogę do miejsca docelowego, pokazując im trasy autobusów i pociągów, ścieżki rowerowe i opcje carpoolingu.

Amnon Shashua, CEO firmy Moovit powiedział, że po zintegrowaniu z Mobileye aplikacja będzie platformą do zamawiania autonomicznych taksówek, a dane w czasie rzeczywistym zapewnią rozmieszczenie pojazdów w obszarach charakteryzujących się wysokim zapotrzebowaniem. Intel prognozuje, że do 2030 roku usługi autonomicznych taksówek będą rynkiem o wartości 160 mld dolarów.

Shashua dodał, że decyzja o zakupie teraz, w obliczu spowolnienia światowej gospodarki z powodu wybuchu epidemii, wynika ze zdolności firmy do dokładniejszych prognoz, kiedy jej technologia będzie gotowa do użytku. Moovit zebrał 133 miliony dolarów od inwestorów, w tym Intela, BMW iVentures i Sequoia Capital. W 2018 roku zebrał 50 mln dolarów w rundzie inwestycyjnej prowadzonej przez jednostkę Intel Capital.

Technologiczny gigant dokonał już znacznych inwestycji w Izraelu, w tym przejął Mobileye za kwotę 15,3 mld dolarów w roku 2017. W grudniu kupił za 2 mld dolarów izraelską firmę Habana Labs, specjalizującą się w sztucznej inteligencji.

źródło: Reuters

Zobacz również